Nekamarádi z kola ven….

V současné české realitě, a té mostecké zejména, se slova audit, personální audit stala doslova zaklínadlem. Ne, že by tato činnost nebyla prospěšná ke zjištění stavu hospodaření, fungování společnosti či úřadu, dokonce jsou v některých případech předepsaná zákonem, ale…. Ale audit je jedna věc a jeho mnohem důležitější část – uchopení výstupů a závěrů, nemůže postrádat ani lidský přístup. Zejména u auditu personálního. Ten na mosteckém magistrátu byl přitom údajně vnitřní, tedy si jej město, resp. vedení města s nadstandardně loajálními úředníky udělalo samo.  „První“ úřednice města tajemnice paní J. Boudová, kterou veřejností kritizovaná práce ve funkci vedoucí školského odboru magistrátu bez auditu vynesla do její současné pozice, se k postupu o požadavku Rady města Mostu snížit početní stav úředníků cca o 50 osob ve stručnosti přidalo, že nešlo o rozhodování jednoduché a dlouho se přemýšlelo o tom, jak se lidem výpovědi oznámí, že ztráta zaměstnání je pro každého nepříjemná věc, nikomu by se to nelíbilo. I poděkování podle ní určitě zaznělo, větší se prý teprve chystá. Připustila, že výpověď dostala i řada zkušených lidí. Upřednostnila se však výkonnost.

O celé řadě těchto rádoby „těšínských jablíček“ by se dalo s úspěchem pochybovat, a to nejen na základě upřímné výpovědi životem zkoušené úřednice z úseku pasů paní B. Drdové, jak ji zaznamenal ve své reportáži redaktor Mosteckého deníku M. Vokurka. Mám totiž osobní zkušenost z řady rozhovorů s úředníky a úřednicemi mosteckého magistrátu, kdy mě jako zastupitele a senátora Mostu oslovovali a informovali o praktikách na městě po nástupu Sdružení Mostečané Mostu, kdy jim bylo neustále zdůrazňováno nejen panem Zelenkou, který byl „jen“ radním, ale i primátorem či jeho náměstky a tehdejší tajemnicí, že na magistrátu taky mohou skončit. Spoustě z nich se to stalo. Velice často byl jediným důvodem nedostatečný stupeň loajality vůči vedení (hodnoceno pohledem tohoto vedení bez vazby na skutečné výsledky práce dotyčného). Klasickým příkladem byl postup vůči jedné pracovnici na organizačním odboru, která byla „hlavou“ většiny akcí s občany a směrem k veřejnosti zlepšující image města, které si následně přisvojila tehdejší tajemnice a rádoby organizační změnou, která jí ve skutečnosti nebyla, dosáhla propuštění dotyčné úřednice D. Konopáskové. Současná tajemnice byla na školský odbor doporučena právě onou bývalou tajemnicí a následně měla údajně „prsty“ i v jejím návrhu na post současné tajemnice.

Konečně, jak „lidský“ byl a jaký se nakonec našel ten „dlouho hledaný způsob sdělení postiženým, že přijdou k listopadu 2011 o práci“ ukazuje část článku a zpovědi propuštěné B. Drdové: „Předání výpovědi bylo strohé. Zasedačka, vedoucí úředníci, personalista, papíry, neosobní atmosféra. Chodili jsme tam ve skupinkách jak na popravu. Sdělili nám, že jsme z důvodu nadbytečnosti propuštěné, že máme nárok na nějaké volno, že nám personalista řekne další věci, že si máme uspořádat agendu, abychom ji předali tomu, kdo zůstává. Přišlo mi to takové panovačné. Nikdo nám za práci nepoděkoval. Když jsem chtěla znát důvody rozhodnutí, odpověď zněla - nešlo o lidi, ale o čísla. Vedoucí odboru se později tvářil jakoby nic a když jsme chtěli vysvětlení od něj, řekl, že nemá čas.“

Co dodat? Přitom je na úřadu spousta míst vymyšlených, a řekl bych zbytečných, protože jeho chod byl zajišťován i bez nich. Pro příklady není třeba chodit daleko. Prvním je již několikrát vzpomínaný post uvolněného předsedy Kontrolního výboru ZmM, kde „za odměnu“ pro „opozici podporující koalici“ (jde o doslovný výrok jmenovaného) sedí zastupitel za KSČM J. Kurcin. Druhým je obecně hodnocena pozice tzv. manažera kvality, který zastává dcera JUDr. H. Jeníčkové, současné a vlastně „věčné“ náměstkyně primátora za všech vedení a za několik politických subjektů, Ing. B. Jeníčková. Když samozřejmě před tím prošla několika jinými funkcemi na magistrátu, až se vytvořila pro ni ta nejvhodnější. Štěstí těchto dvou pozic a některých dalších „loktařů a kamarádů“ vedení města nebo kamarádů jejich kamarádů těch 50 propouštěných, mezi nimiž je i B. Drdová z oddělení pasů, mít zřejmě nebudou. Padl na ně „stín“ auditu a musí z kola ven. Je přeci třeba ušetřit tolik se nedostávající peníze, aby bylo na další předvolební populistické sliby, vždyť volby do krajů již klepou na dveře a ty do zastupitelstva tu budou opět, co by dup! Co tu je však již nyní, je jakási pachuť čeho si nedobrého v řešení personálních potřeb magistrátu města Mostu, v chování a jednání vedení města a jeho vládnoucí koalice s opozicí ji podporující.