Nejen ministr dopravy Dobeš nemá zájem na snižování cen pohonných hmot

Chtělo by se začít jako na PL mottem: Byly zneužity Otázky Václava Moravce na ČT 1 pro odstartování další kartelové dohody? Asi půjde o "galileovský problém" typu - a přece se točí...!

Z jednoho nejsledovanějších pořadů veřejnoprávní televize ČT 1 otázky Václava Moravce v neděli 22. ledna 2012 byla odhalena jedna z příčin neustále se zvyšujících cen benzínu a nafty u čerpacích stanic. Horký brambor tohoto problému si přehazují všechny „zainteresované subjekty“. Distributoři svádí vinu na těžaře a pumpaře, pumpaři na stát a distributory, stát na kurz koruny vůči dolaru, „nenažranost“ provozovatelů čerpacích stanic a cena v okolních státech. Pravdou však bude i skutečnost, že to, co dříve před listopadem 1989 z největší části plnilo státní rozpočet, aby bylo na dotace do školství, zdravotnictví, podpory rodin a další sociální výhody garantované státem, protože šlo o státní podniky, dnes když přímo plyne do soukromých či polosoukromých kapes, je jimi silně ovlivňováno. „Polistopadový vývar“ státního rozpočtu spotřební daň či DPH je značně limitovan zisky soukromých firem, přemrštěně vysokými platy manažerů i neumětelstvím pravicové koaliční vlády ODS, TOP 09 a VV.

Jedním z nástrojů distributorů, přepravců a zejména provozovatelů čerpacích stanic jsou kartelové dohody, které státní orgány jen těžko a složitě odhalují a dokazují. A s jídlem evidentně roste chuť i drzost organizátorů a zúčastněných stran v těchto kartelových dohodách. Jedné takové drzosti jsme byli bezděčně zřejmě jako diváci výše uvedeného pořadu ČT 1 Otázky VM svědky. V neděli totiž z televizní obrazovky zavelel předseda Společenství provozovatelů čerpacích stanic pan Indráček: „… ceny nafty u čerpacích stanic mohou ještě o 60 až 70 haléřů stoupnout…“. Lze se ptát – varoval jen české spotřebitele-motoristy nebo dal opravdu signál provozovatelům – hoši (?), tak zítra nejpozději pozítří máte šanci ještě nějaký ten halíř vydělat. Problém je v tom, že u provozovatelů to nebude další zisk v řádu haléřů, ale miliónů korun.

Co na to příslušný Úřad pro hospodářskou soutěž (tzv. Antimonopolní úřad) asi lze jen odhadovat. Nemyslím si však, že takovéto možné a velice jednoduché a přitom excelentní řešení pro kartelovou soutěž někdo jen zaregistroval. Je-li tomu tak a ČT 1 a pořad Otázky VM byly zneužity, jde o smutný příběh.

Jen by bylo dobré, abychom jako spotřebitelé nyní pozorně sledovali, co se bude na čerpacích stanicích dít s cenou nafty. A to i ti, co jezdíme s benzínovými motory.