Na smog nekašlat, ale na „panáky“, alespoň ty mostecké by bylo třeba jít!

Děti, zejména když se střídají venkovní teploty nebo když se ve školkách či doma špatně větrá, anebo se nechají děti promočit ve sněhu při hrách na zahradě mateřské školy, se prostě nachladí. Doma větráme pravidelně, sami kluka promočit nenecháváme, je otužován, protože doma nemilujeme přetopené prostředí atd. Proto, když se mému tříletému synovi během měsíce již dvakrát vrátila viróza, kašel a rýma doplněné bolestmi bříška a nevolnostmi, domnívali jsme se, že jde právě o uvedené příčiny ze školky, kam začal od září chodit. Na smog jsme nepomysleli, vždyť celostátní média upozorňovala na nedobrou smogovou situaci v Moravskoslezském kraji na Ostravsku a Ostravě samotné. O Ústeckém kraji, natož Mostu a Mostecku ani slovo ani v celostátních, ani místních médiích. Místním bych to moc nevyčítal, protože tuto informaci by měla dostat od příslušných orgánů samosprávy, což se nestalo. Naopak, místní noviny Mostecký deník „informoval“ ve středu 8. prosince 2010 (ještě, že nestávkoval!) tyto orgány, ale především nás, zřejmě záměrně neinformované občany. Přitom jde o zdraví nás všech, i těch politiků a úředníků, kteří zanedbali své povinnosti vůči občanské veřejnosti.

Tak jsme se dozvěděli, že Lom již není „rudý“, ale „černý“ (schwarz), protože limity zde byly údajně překročeny 10krát. Doufám jen, že se na tomto stavu nepodepsalo „kocourkovské“ bourání místní autobusové zastávky. Ale „kocourkovština“ je asi nakažlivá a zřejmě se přenesla z Lomu do Mostu přes souběh členství v Radě města Lomu a ředitele Městské policie v Mostě. Jak jinak si vyložit slova šéfa MěP - pojízdnou služebnu nešlo údajně použít k informování občanů statutárního města Mostu o smogové situaci proto, že „nebyl důvod, nejednalo se o nouzovou situaci“. Ohrožení života občanů není přeci žádná, k řešení hodná situace.

Za rádoby argumenty jakési omluvy pro bezprecedentní pochybení Magistrátu města Mostu a volených politiků nezaostala ani tisková mluvčí mosteckého magistrátu. Jen její argumentace, že „o situaci informovala celostátní média“ (co na tom, že se v jejich informacích opakovalo Moravskoslezský kraj, Ostrava, Ostravsko). Další argument ovšem poodhalil, že „je cosi shnilého ve státě mosteckém“ – na vině je v podstatě Ústecký kraj, který „vyhlásil stav regulace (což mimochodem příliš s problémem informovanosti občanské veřejnosti nesouvisí), v pátek večer a odvolal ji v neděli a o víkendu nebyl magistrát akceschopný“. Takže o víkendu je občan vydán v řešení problémů, pro něž má zvolenou samosprávu na pospas osudu? Nestálo by za to, aby některé věci začaly fungovat jako kdysi? Vždyť tolik nestojí, nehledě na to, že peněz je prý dost, když se tolik problémů řeší pro občana tzv. „zadara“.

Které by to mohly být? Např., i o víkendech by měla být zajištěna akceschopnost vedení města (vždyť strážník MěP sedí v budově magistrátu 24 hodin denně), kdysi autobusy a tramvaje DP měst Mostu a Litvínova jezdily v době smogu a zvýšených emisních limitů s varovnými praporky (může jít klidně o světelnou, varovnou signalizaci a uvnitř autobusu běžet výstražný text). Existoval, a já vím, že dále existuje, varovný systém pro tyto účely, jen je třeba jej důsledně využívat. O dalších možnostech, které magistrát má pro řešení nejen tohoto problému, již někteří občané hovořili v anketě Mosteckého deníku (např. právě MěP, velkoplošná obrazovka aj.).

Asi nejen já budu jenom zvědavý, jak se vedení města se situací popasuje. Ale moc toho neočekávám. Vždyť magistrát dovolávaje se ústy tiskové mluvčí centrálních míst, opačně např. na stávku příliš nereaguje, stejně jako na úsporná opatření vlády. Raději zřejmě využil po volbách „mustr“ kraje, kde se počet uvolněných funkcí rozšířil tuším na 17 nebo 18, což s sebou nese zvýšené mzdové a osobní náklady. Po tomto vzoru byla vytvořena funkce uvolněného předsedy Kontrolního výboru ZmM. Takže dotyčný zastupitel za KSČM si bude muset pro sebe či spíše pro úředníky práci vymýšlet, aby za několik desítek tisíc korun platu vykázal nějakou činnost. Že půjde o náklady určitě vyšší, než by byly náklady na uvažované zrušení reprezentačního plesu města Mostu či na něco smysluplnějšího v oblasti investic nebo třeba právě na zkvalitnění informačního a varovného systému pro občany v době krizových situací, to asi nikoho nezajímá. Nakonec bylo třeba nějak „zaplatit“ opozici, aby podporovala koalici. Ta to dokonce otevřeně tvrdí. No, hurá…!

A tak musím poněkud polemizovat s doporučením zamyšlení redaktora Mosteckého deníku M. Vokurky „Máme kašlat na smog a jít na panáka?“.

Na smog bych nekašlal, ale na „panáky“ minimálně ty mostecké bych šel.