Mostecká „handlířská revoluce“ požírá své děti

25.04.2014 18:45

„Tak nám odvolali primátora“, paní Boudová, … „a kteréhopak, pane Balíne, já jich znám více, ale žádnej nebyl tak prefikaně naivní…“

Omlouvám se panu Jaroslavu Haškovi za vypůjčení si mustru pro parafrázi na určitou pasáž z Osudů dobrého vojáka Švejka, ale nedalo mi to.

Neznalý mosteckého prostředí by si mohl říci, a dokonce se bláhově domnívat, že se v Mostě a na Mostecku snad začal čistit dvorek zaneřáděný balastem korupce a prorostlého podivného podnikatelského prostředí do politiky, a že se začalo z gruntu. Od hlavy… Znalý však ví, že tato padlá hlava primátora V. Vozky byla toliko hlavou bojácného služebníka, dlouhodobě využívaného před listopadem i po listopadu na špinavější práci. Nad odvoláním jednoho od místní mafie, byť z dost významného postu se prostě jásat nedá, a nedoporučoval bych to. Zakládá se zde cosi jiného, mnohem ošklivějšího a nebezpečnějšího.

Již skutečnost, že kritici, kteří se dlouhodoběji sami pasují na ty nejčistější a nejpovolanější pro řešení korupce, ještě nedávno kritizující náměstkyni Jeníčkovou právě za korupci, udělali úkrok kamsi… a věnovali svou pozornost hájení podobného pochybení. Vždyť primátor Vozka se nechal jen svézt a to ještě „nevědomky“ tajemnicí J. Boudovou a za veřejné finance se platilo soukromé vzdělání či spíše jen titul za jméno MBA. Těmto kritikům (aby nebyla mýlka, jde o podnikatele a zastupitele kraje J. Zelenku, zastupitelku města a kraje a senátorku A. Dernerovou a vykuka poslance, ředitele MěP Most a radního Lomu B. Schwarze) nevadilo zřejmě ani to, že platbu studia neprovedl sám V. Vozka, ale právě nějaký neznámý-známý mostecký kmotr (také dle týdeníku Ekonom z r. 2009), a dokonce to řešil telefonickými příkazy jednomu ze svých osvědčených poskoků, který pak částku 180 tisíc zaslal na účet města. Komicky muselo působit na znalé celé kauzy šaškování Vozky před novináři s jakýmsi výpisem o odeslání financí z účtu. Neméně komická byla kritika od J. Zelenky, že jde o nekalé praktiky radních. Ne, že by tomu tak nebylo, asi stejně jako to bylo s nekalými praktikami, jimiž se dostal do sedla právě ten, kdo za radu návrh na odvolání Vozky z funkce primátora podával (pan Syrový, ředitel TS Most), kvůli němuž se do podmínek výběrového řízení na pozici ředitele TS Most kdysi, řekl bych docela nedávno, snížil požadavek na vzdělání z vysokoškolského na středoškolské, a to údajně jen proto, aby některé komodity potřebné pro provoz TS Most, jako např. PHM aj., začaly TS odebírat od spřátelených firem právě pana Zelenky. Ale to se prý jen povídá a určitě to budou jen pomluvy, podobně jako to bylo s napůl anonymním upozorněním na proplácení osobního studia primátora a tajemnice z veřejných financí, které skončilo odvoláním primátora z funkce.

Kritikům nevadilo ani to, že právě dříve kritizovaná a z korupčního jednání obviňovaná náměstkyně H. Jeníčková nyní povede jako statutár město Most až k podzimním komunálním volbám. Prostě zlí jazykové by mohli opět tvrdit, že „nesmrtelná teta“ H. Jeníčková bude uklízet nepořádek, nebo, alespoň ty nekřiklavější kauzy za a pro donátora, představované „financováním či refinancováním“ řady mosteckých kauz od prodeje tepelného hospodářství, výstavby Aquadromu, přes řešení stavu městského osvětlení, výstavbu Centrálu, řadu prodejů mosteckého majetku až po prodej KD Repre mosteckého kmotra pracujícího i pro předlistopadové mocenské struktury známého jako spolupracovník StB pod krycím jménem Trojan.

Aby snad nevzniklo nějaké podezření anebo „špatné vidění“ podstaty problému, začal hned od počátku odvolaný primátor čeřit vodu výroky typu - „jde o předvolební boj, jde o spiknutí, mediální špínu atd., atp.“ Měl jen asi dodat, že onu materii pro rádoby novinářskou špínu dal on a jeho SMM (nebo SSM?) a Severočeši.cz, fungující dnes jako dvě odnože téhož „šajzu“. A dodávali ji od svého samotného vzniku, protože od svých prvních krůčků zneužívali, co se dalo - od organizační struktury SBD Krušnohor, až po důvěřivost tombolami zmanipulovaných občanů nejen města Mostu. Nebo se snad již zapomnělo na násilné obsazování kanceláře primátora, na opakované jednání ustavujícího zastupitelstva po volbách v roce 2006?

I když - předvolební boj? No snad i o to může jít, ale je to ještě mnohem horší.  Řada indicií a informací ukazuje na to, že se chystá, resp. si zde zmíněný mostecký kmotr ve spolupráci s dalším bývalým agentem Falmerem, který dnes stojí na čele KSČM, chystají návrat pro lidi kolem i zčásti v KSČM. Má se připravit půda pro to, aby u lidí, mlčících a volících vznikl dojem, že není jiné východisko, že je třeba naplnit to, nač zbytky věrných v KSČM čekají celých dlouhých, dnes již více než 20 let a zaznělo zvolání – „Komunisté, vraťte se!“ Jestli od KSČM nebo ANO už nebude zase takový rozdíl… Jenže, vážení ov-čané, to co se bude případně vracet, bude manipulace, korupce a politikaření tzv. na druhou. Standardní, stávající tzv. parlamentní strany jsou jedna jako druhá, tedy stejné a všechny nešvary, které občané vytýkají ODS, TOP 09 i ČSSD, jsou i v KSČM. Co přinesly Věci veřejné a jak dopadly, se ví. Leč poučení u občanů nevzniklo skoro žádné. Jinak by nebyl možný vzestup hnutí ANO či populistického Úsvitu s nádechem nacionalismu a jiných –ismů, ani pozice Severočechů.cz. 

Dalším pokračováním celé této mostecké taškařice zřejmě bude zdejší kandidování ANO a vytvoření podmínek pro pozici „koupené“ mostecké KSČM. V konečném důsledku totiž podzimní komunální scénář může vypadat takto: nastoupit může např. také Hana, méně okoukaná, tentokráte třeba Jírovcová za KSČM na pozici mostecké primátorky (ohebnější, manipulovatelnější…, plnící příkazy téměř bez reptání). Investice „do třešní“ byla již veliká a je třeba nyní začít platit své dluhy.   

Na jednání Zastupitelstvu města Mostu v roce 2010 jsem řekl, že bych se nerad dožil situace, kdy bude podstatná část města patřit nějakému soukromému subjektu či dokonce osobě. Vše nasvědčuje tomu, že tento stav se blíží, a ještě rychleji, než se dalo předpokládat. Jen by někdo měl J. Zelenkovi sdělit, že on to asi nebude, leda jen v tom, k čemu jej hlavní kmotr Trojan a spol. milostivě pustí, a to si bude muset ještě dost dobře zaplatit. A může se stát, že hřebíček do politické rakvičky mu bude zatloukat jedna neuroložka praktikující nyní v politice. Prý i to je dnes nakažlivé…

Hezký den statutárnímu městu Most, bez primátora…