Moře nám netřeba, malostranský pane Rybáři, aneb kdo nás to vlastně poškozuje?

To by nedokázal ani pan Neruda, a že to byl velký vypravěč a znalec českého nejen pražského prostředí. Kdyby uslyšel, zhlédl a pochopil, jistě by však konstatoval s ironií sobě vlastní, že to, co se nyní děje v Čechách je opravdu více než na „malou stranu“.

Nám netřeba eurounijních důvodů, i když se na ně naši politici skoro napříč politickým spektrem odvolávají a většinu našich problémů svádějí. My si vystačíme sami. Vždyť kde jinde se politici, dokonce v pozicích té nejvyšší ústavní hierarchie pomlouvají, vzkazují si přes média, vyzývají se pomalu k abdikacím. Neděje se tak v Evropě, neděje se tak ve světě. Až na ty odchody např. z ministerských křesel, což jinde zvládají mnohem lépe. Děje se tak však u nás, a to čím dál častěji.

Naposledy si vyměňovali názory ministr zahraničních věcí K. Schwarzenberg s premiérem Nečasem a jejich debatu více než okořenil sám prezident V. Klaus. Vše odstartoval nepochopitelně pochopitelný postoj premiéra ČR na summitu EU k problematice smlouvy o rozpočtové unii, kterou ČR odmítla ústy pana premiéra (spolu s Velkou Británií). Ministr zahraničí si dovolil na tento krok zareagovat jako na „chybný a zájmy ČR ohrožující“, načež premiér kontroval, že „pan mistr si spletl prostředí politiky s čimelickou tancovačkou“ a prezident ještě přitvrdil, když podpořil (jak jinak) „svůj“ postoj premiéra Nečase a doslova neomaleně (jak jinak) připomněl jeho „roztomilou češtinu, s níž si však pan ministr nemůže nezávazně říkat cokoliv“. Jako by někdo jiný, byť třeba ještě „roztomileji“ připomínal prezidentu Klausovi jeho, též nikoliv nezajímavý akcent řeči připomínající ty nejlepší imitátorské výstupy parodující jistou menšinovou část společnosti.

Ale třeba se jen v redakci Novinek.cz spletli, chybně zachytili pronesená slova páně prezidentova či zkomolili (jako již poněkolikáté dle jeho častých vyjádření) jejich význam a na místo redakčního titulku „Poškodil nás Schwarzenberg, nikoliv Nečas, tvrdí prezident Klaus“ mělo být správně: „Poškodil nás Schwarzenberg? Nikoliv, Nečas, tvrdí prezident Klaus!“ Bylo by to jistě velice upřímné a lepší zhodnocení stavu celé, řekněme opět, tak nějak jedné z typicky českých kauz rovněž českých politiků. A tím vším nás „zabávají“ naši politici s přispěním sdělovacích prostředků odvádějíce svorně pozornost od podstatných problémů projednávání reformních zákonů v PČR ovlivňujících životy několika generací dopředu. Tak se spíše dozvíme, co si o sporu ministra s premiérem myslí prezident či to, že si prezident poranil kotník, když špatně došlápl. Ještě že si neporanil  ústa o něčí ruku, na jejíhož majitele si vyšlápl. 

Pan Neruda kdysi též nevěděl „kam s ním“. My za nějakou chvíli též nebudeme vědět ne kam s ním, i když to ve vztahu na končící mandát prezidenta ČR V. Klause platí určitě, ale problémem spíše bude, kam s nimi, tedy s většinou českých politiků, jimž jsou lhostejné konkretizující se požadavky občanských iniciativ a aktivit, jsou jim lhostejné dokonce z Ústavy ČR a dalších zákonů vyplývající jejich konkrétní povinnosti a odpovědnost. Celá tato jistě ne poslední „taškařice“ může budit dojem, že to snad udělal Nečas schválně, aby se zavděčil a vrátil se zpět do hry v rámci ODS tím, že se pro její stále velkou část projeví jako „klausovec“ a vše rovněž naznačuje ambice V. Klause pobýt si na politické scéně i po skončení prezidentského mandátu, buď zpět v „OuDýeS“ nebo nějakém jiném politickém subjektu, který bude „evropsky“ jiný, ale typicky „česko – klausovský“ (prosím, nečíst národovecký či nacionalistický).

Tak jaká pak potřeba moře na Malou Stranu do Čech, pane Rybáři. Nám stačí náš český rybníček, no spíše „bahniček na návsi“, který si určitě nikdo ze současných politiků nevypustí, ještě tak přepustí na jinou náves a ryby z něj přemístí. Ďjó, být tu tak rozum! ……