Mluvit spolu – dobrý začátek! Volit OMMO - dobré pokračování!

V Mostě se tzv. zavedené stranické subjekty předhánějí ve finanční náročnosti volební kampaně - nad všemi ční SMM, resp. Severočeši. cz. Do prostoru vystupují billboardy skoro z každého rohu, pouliční osvětlení je v zajetí „6“, tu a tam se poroučí k zemi, vlhne a krabatí se. Růžolící dámy a pán nám sdělují, že lépe než oni, to snad s námi ani nikdo nemůže myslet… Nejsem sice věřící, ale tato velkoústá tvrzení se samozvaně pasují a povyšují do rolí téměř „božích tvůrců“. Je ale na každém, aby si z podobných přístupů a řečí udělal závěr sám… Má-li politika být o zájmech lidí, měl by jim být dán prostor ji ovlivňovat, prosazovat a dávat smysl.

Nezávidím lidem, když dostávají auta, kola, notebooky billboardy, dárky, atd. Jen se ptám, kde je ta hranice, kdy už nejde jen o kampaň a rádoby vtahování občanů do politiky a jde o zjednodušené -  „koupíme si Vás, to pro nás není problém“. Ne ale každý volič ztratí hlavu pod tíhou takové manipulace a je neinformovaný. Občané reagují na tuto „reklamu“ tím, že začínají vypočítávat, co z těchto peněz by bylo lepší pořídit - posezení v parku, dětská hřiště, pískoviště, chodníky, více kulturních akcí, a ne jen před volbami, čistotu města a likvidaci odpadků u přeplněných popelnic, nebo volně pohozených jen tak v ulicích…

Z mojí zkušenosti si už řada lidí všimla a fandí novému polit. hnutí OMMO. Někteří je zatracují a na otázku proč? Zda znají program nebo kandidáty, někteří odpovídají, že ne, ale je tam Balín a o něm v Homéru píšou, že je zloděj atd. Nikdo sice nedokáže odpovědět, proč o tom píše právě jen Homér tak a tak…, odkud pocházejí ty tzv. zaručené informace o jím vlastněných nemovitostech a nakradených miliónech, urážky jeho rodiny, dětí apod. Pročpak se také nepíše o „rodinných farmách“, které je možné najít na kandidátce jeho bývalých spolustraníků i dalších, o dozorčích radách, v nichž někteří z nich seděli a sedí, o tzv. zaručených informacích, které pocházeli zevnitř strany KSČM a které museli někteří z nich na pokyn vynášet a donášet… Komu? To už dnes není žádným tajemstvím. Někteří lidé v ulicích mi sami řekli, že tahle „rozprava se provedla cíleně“, aby právě oni mohli opět kandidovat a dobře to řekla moderátorka akce OMMO v Litvínově – nejde vlastně o kritiku nějakých prý metod ze strany Balína, ale odvádění pozornosti od sebe samých a svého počínání. Opravdu myšlení a posuzování některých lidí z pohledu manipulací mě fascinují, hlasy to jistě nepřidá, ale je stále víc lidí, kteří konání a jednání Vlastimila Balína znají a nemají důvod OMMO nepodpořit.

Akce v Litvínově byla pro mě také srdeční záležitostí, protože z tohoto města pochází moje rodina. Povídáním si lidmi, pozvání je k senátním volbám s podporou kandidáta OMMO V. Balína, náš rozhovor nekončil. Mnohdy se rozvinula řeč o problémech, které lidi tíží a pochyby zda by se pan senátor za ně bral… Tak jsem mohla uvést příklad z vlastní zkušenosti, kdy jsem ho požádala asi před 2 lety, zda by mi pomohl vyřešit moje dlouhotrvající osobní a rodinné problémy, a to zprostředkováním právní pomoci. Já jsem v něm poznala politika, člověka, který tu byl a je pro lidi, kteří se na něj mohli a mohou obrátit a říci o svých problémech. Věřte, že Vás neodmítne a udělá si čas. Většina mnou oslovených souhlasně kývala hlavou, někteří byli o to víc překvapeni, když viděli kandidáta V. Balína na mítinku, jak si povídá s lidmi, chodí mezi nimi a baví se s mladými rodiči třeba o situaci s bydlením. Občanům Litvínova dlouhodobě vadí situace v bydlení, to, že o celém problému radnice ví již dlouho a až nyní, pár dní před volbami se uvolila "bít se" za zájmy a práva nájemníků. Proč ne už dříve?

Na mítinku jsem zaznamenala i staršího pána, který mezi lidmi, co postávali na náměstí a poslouchali kandidáty OMMO, hudbu kytarové skupiny Pomezí a slova moderátorky, procházel a snažil se odradit je od volby kandidáta do senátu V. Balína. Když jsem s některými poté mluvila, zjistila jsem, že svůj úsudek si udělali sami a napovídat jim nikdo nemusí.

Jsem člověk, kterého podobné výpady na adresu jiných nechávají nad věcí do doby, dokud si sama neudělám vlastní názor. Jsem ochotna s člověkem diskutovat, ale bez urážek, pomluv a útoků. Ráda bych, aby si právě hnutí OMMO ponechalo dosud dobře rozvíjenou iniciativu - naslouchat lidem, ale i vysvětlovat a nabízet své názory a přístupy. Nesnažíme se nic vnucovat ani zdarma ani za horentní sumy, chceme s lidmi hledat způsob, jak politiku nedělat jen kritikou těch druhých, i když mnohdy oprávněně, ale sami nabízet své nápady a náměty. Když se bude o problémech více mluvit, nebude se na jejich řešení tak lehce zapomínat.