Losování volebních čísel kandidujících subjektů, tak nějak úsměvné…

25.08.2014 23:22

V pondělí 25. srpna 2014 se úderem 16,00 hod. začalo losování čísel pro 14 zaregistrovaných kandidátních listin pro komunální volby ve statutárním městě Most. Přesto však musím uvést některé úsměvné záležitosti, které mu ten den, resp. několik málo minut před ním, předcházely.

Se zmocněncem politického hnutí OMMO M. Dancsem jsme se sešli před MmM cca kolem 15. 30 hod. Po ranních nízkých teplotách se obloha docela skoro vyčistila. Dobrý pocit ze svítícího slunka nám narušila rozbíhající se hádka občanů romského etnika. Nějací dva „borečci“ s klidem zřejmě jim vlastním parkovali přímo na místě vyhrazeném před MmM pro dva vozy tělesně postižených. A to tak, že další auto by tam určitě nezaparkovalo. To, že nebylo auto označeno značkou, že je v něm invalidní člověk, byla jen taková, určitě nepodstatná věc pro opodál stojícího, a zřejmě se známým klábosícího strážníka MěP Most, který jinak vykonává službu vedle recepce MmM. Zmínění týpci přes stažené okénko dost hrubými vulgarismy častovali procházející ženu neurčité národnosti, o níž se domnívali, že patří k jejich etniku. Ona jim nezůstala ve svém slovníku nic dlužná. Kolem procházející rodiče s dětmi se nestačili, stejně jako já s Marianem, divit. Ne tak strážník MěP, který zareagoval až na mé posunky jasně mu naznačující, „co jako s tím hodlá dělat?“  Představte si, udělal. Zašel k autu, a když dostal od řidiče odpověď, že ona je blbá (zřejmě ta atakovaná), vrátil se a pokračoval k našemu údivu dále v konverzaci se známým. Že posádka, ani auto nepožívalo výhod daných jím příslušným zákonem, aby mohlo na daném vyhrazeném místu stát, resp. parkovat jej vůbec, ale vůbec nezaujalo.

Další pokračování hodné úsměvu nás teprve čekalo v prvním patře budovy MmM před zasedací místností č. 101, kde jinak zasedá Rada města, ale dnes tam byla naorganizovaná ona „číselná volební losovačka“. Již tam byl jeden muž, zástupce jiného subjektu, s nímž jsme se slušně pozdravili a přisedli. Než jsme stačili cokoli dále udělat, vtrhl na patro halasným způsobem zajímavý pár. Dámská část slušně pozdravila, na což se jí dostalo trojhlasné odpovědi „dobrý den“. Druhý do páru, „bodrý to hoch“, musím říci bez pozdravu, ale o to byl ještě halasnější, když nás, resp. zřejmě zejména mou maličkost uviděl. Nešlo o nikoho jiného, než mého bývalého asistenta coby senátora, což vehementně popíral, ale byl za tuto činnost až příliš štědře honorován, současného předsedu OV KSČM Most a zastupitele města a ÚK R. Beleje. Snažil se, seč mohl své rozpaky a zřejmě blíže nezdůvodnitelný strach (a musím říci, že tyto jeho projevy znám dost důvěrně…) zakrývat zvýšeným hlasem, přehnanou žoviálností až servilitou směrem k procházejícím úředníkům, a zejména úřednicím MmM. Když před tím neuspěl v pokusu otevřít zamčené dveře zasedací místnosti, ukryl se za sloup, ale málo, na což jsem jej dost nahlas, aby to slyšel, upozornil, že ještě kousek překukuje, což byla pravda, neb jeho břuch mého dost překračuje. Jeho chování bylo tak okatě hloupé, že nad tím shovívavě zakroutil hlavou i zmíněný přítomný účastník losování. Zejména, když se s dvojicí pozdravil další dorazivší „bodrý člověk“ z SBD Krušnohor, který se nezdržoval nějakými podružnostmi a rovnou zamířil do sekretariátu vedení města. Konečně, vždyť to zde údajně řídí a i po roztržce mezi S.cz a SMM o tom mlčí jako ryba. Nás další samozřejmě přehlédl jako družstevní lány, ještě aby zdravil, to tak.

Pokračování nás čekalo uvnitř zasedací místnosti. Jediným kladem byla skutečnost, že „halasný vystrašený ex-asistent“ dovnitř nevešel a raději zmizel vyčkat, jak jsme následně zjistili, svou kolegyni před budovu MmM. A pak se začalo.

Ne hned s losováním. Nejdříve nás svým typickým způsobem přivítala náměstkyně primátora, skoro z rozhodnutí podnikatelské lobby zastupující odvolaného primátora H. Jeníčková. A opět se jí zadařilo. Bez mrknutí oka nás všechny přítomné přivítala na „mostecké radnici“. Až asi nejen mně zatrnulo, že bez větší pozornosti byl význam statutárního města Mostu snížen opět jen na město, protože jinak by nás přeci musela vítat na „mosteckém magistrátu“, že? Ale její vystoupení nebylo naštěstí dlouhé. Po přivítání představení tří losování organizujících úřednic magistrátu a výzva „děvčata jdeme do toho“. Před odchodem ještě, aby asi nezapomněl a mi přítomní nepochybovali, kde byl F. Ryba, ředitel SBD Krušnohor před losováním, stačila nakročit zpět do místnosti a na jmenovaného ucedit koutkem úst – „Františku, pak se zase zastav…“

Pak to konečně dostalo profesionální řád. Vše dirigovala vedoucí odboru a zástupkyně tajemnice MmM ing. Čejková, jíž sekundovala Bc. Švarcová a zapisovatelka Ž. Chmelíková. Opravdu to odsýpalo. Z jedné skleněné nádoby kandidující subjekt, z druhé vylosované číslo. Kandidující subjekty se seřadily takto:

č. 1 – Toryové, č. 2 – OMMO - hlas pro občana, č. 3 – SMM, č. 4 – ODS, č. 5 – Koalice TOP 09 a KDU-ČSL, č. 6 – Otevřená radnice, č. 7 – KSČM, č. 8 – Severočeši Most, č. 9 – ČSSD, č. 10 – DZS NK, č. 11 – Zelení a nezávislí za Most, č. 12 – Mostečané Mostu, č. 13 – DSSS, č. 14 – ANO 2011. Někteří se konečně dočkali. Osobně se stále nepřestanu divit, cože je na tom vylosovaném čísle tak zajímavého nebo fatálního, když na něm v podstatě nezáleží a jde jen toliko o jakýsi orientační údaj, v jakém pořadí napsat kandidující subjekty na kandidátní listinu. Stejně tam jsou pak všechny. Takže těšme se spolu s těmi fatalisty. Hurá, máme dvojku a to je slušná známka i ve škole, není-liž pravda?

Průběh snad jen nepříliš narušovalo cvakání fotoaparátů přítomných tří novinářů. Nakonec se s námi mile rozloučila ing. Čejková a poděkovala za účast. Musím říci, že žádný účastnický poplatek se však zúčastněným v pokladně MmM neproplácel. Škoda, mohlo se tedy alespoň vybírat za docela povedený dramatický kousek v podání starých protagonistů, co se dle svého neomaleného, leč o to více žoviálního až teatrálního jednání domnívají, že „to v tom Mostě mají nadosmrti“….

Musím říci, že s tak kvalitní MěP jim to snad i může vyjít, protože, když jsme odcházeli, stálo vozidlo se dvěma Romy stále na vyhrazeném místě pro vozidla tělesně postižených a označení na jejich autě nepřibylo. Dotyčný strážník MěP seděl dost bohorovně za stolkem s PC, kde asi brouzdal po internetu anebo se šel podívat na webové stránky hnutí OMMO. Za sloupkem vpravo od magistrátu jsme zahlédli opět kousek marně ukrývaného břuchu mého bývalého asistenta…… To byl zase vyvedený začátek týdně, to Vám tedy řeknu…

P. S.…s osobním věnováním všem bodrým jinochům a jurodivým děvám…

Vlastimil Balín, účastník „losovačky volebních čísel“ na MmM