Lichvářská pomoc?

Když jsem sledoval filmy pro pamětníky, vyloženě jsem si protivil konání tzv. lichvářů, kteří své oběti, dokonce z těch nejnižších společenských vrstev, a velice často právě z těch, vysloveně vysávali půjčkami na vysoký, lichvářský úrok. Vždy jsem si říkal, ještěže toto je za námi a zůstalo uloženo jen v „historické paměti“ národa. Opět jsem se, pokolikáté již a kolikrát ještě, mýlil.

Využijte výhod finančních služeb Tesco, 40 000,- Kč za měsíční „baťovskou“ splátku jen za pouhých 799,- Kč. Navíc Vám ještě při pravidelném, bezproblémovém hrazení splátek po zaplacení půjčky vrátíme 50 % úroků. To je tedy něco, řekne si ona potencionální oběť charakterizovaná, dle §218 Lichva, zákona č.40/2009 Sb., trestního zákoníku, jako rozumově slabší, v tísni, nezkušená, lehkomyslná nebo něčím rozrušená. Jde a půjčí si a až následně si rve vlasy, když zjistí to, co je, tak typické v těchto případech, napsáno drobnějším, až velice drobným písmem pod základním textem. Přitom jde vlastně o další, právě ty podstatnější podmínky půjčky, úvěru či jak se to organizátory a poskytovateli (Tesco a Home Credit a.s.) nazývá. Nejspíše bych zvolil hodnocení za mnou ve frontě též na zaplacení nákupu stojícího zákazníka – „proboha, to je lichva, jak když ji vyšije“.  

V drobném písmu se totiž lze dočíst, že se půjčuje na RPSN ve výši 17, 2 % a roční úrok je 11, 51 %. Je zde i údaj o celkové částce, kterou bude muset splácející uhradit – tj. 67 116,- Kč, tj. „jen“ o 27 116,- Kč více, než si půjčil. Tzn. že v 84 splátkách, což je po sedm let platba oněch „příjemných“ 799,- Kč, nakonec přeplatí půjčku o nějakých 67 %. Nebo jinak - téměř 40 měsíčních splátek jde na úroky a teprve od 41. do 84. měsíce začíná splácet půjčku. Přístup je sice, jak drobný text též uvádí, individuální, což přeloženo znamená, že termíny pro splácení mohou být i kratší, ale samozřejmě vyšší dle finančních možností klienta. Leč, jako že jedna a jedna jsou dvě, věřitelské subjekty Home Credit a.s. a Tesco si přijdou na stejný „výdělek“. Proto to přeci dělají…. J

Tak jsme dali s podobně uvažujícím zákazníkem, mladším než já cca o generaci, řeč. Začal tím, že sledoval dění v Poslanecké sněmovně PČR kolem reforem, které hodnotí jako likvidační pro většinu rodin s dětmi a seniory . Přesto se mu příliš nelíbil způsob obstrukcí, který zvolila levice (ČSSD, za tiché či občasné podpory poslanců za KSČM). „Kdyby raději pracovali na zákonech, které by takovémuto způsobu jednání a ohlupování občanů zabránily nebo je alespoň neumožňovaly než takové obstrukce, při nichž se stejně pak sami s koaličními poslanci baví, vždyť je to trapné…“ Na můj dotaz vysvětlil, že má namysli zákony proti takovýmto lichvářským půjčkám, ale i třeba nesmyslným bankovním poplatkům, proti korupci apod. Nejen v případě poplatků jsme se shodli. Vždyť i v tomto případě se lze v onom drobném písmu dočíst, že za správu účtu půjčky, úvěru si věřitel účtuje 99,- Kč měsíčně. Korunu všemu a doslova zpochybnění základní výhody půjčky – vrácení 50 % úroků po splacení, spolehlivě dává poznámka: „“Nabídka není veřejným příslibem.“

Tak jsme se rozcházeli s přáním mého náhodného „spolunakupujícího“ pro věřitele Home Credit a.s. a Tesco, aby se jim hlásili nikoliv ti méně znalí, v tísni, nezkušení, lehkomyslní nebo něčím rozrušení, ale hlavně ti, co jsou naopak tak vychytralí a zároveň naprosto insolventní penězi i majetkem pro případné následné hrazení půjčky. Prostě ti, co dopředu vědí, že po jedné dvou splátkách splácení zastaví a budou si užívat půjčených 40 000,- Kč, které jinak měly v částce 67 116,- Kč skončit u lichvářů.