Kdo vlastně lže a kdo tedy snad i může krást?

07.06.2014 11:01

Červen je oblíbeným měsícem. Školáci se těší na blížící se prázdniny. Dospěláci na dovolené a v SBD Krušnohor, byť to příliš s řízením města nesouvisí, na nadcházející podzimní volby do zastupitelstev obcí a měst. Lze tak soudit dle skoro ryze volebního obsahu červnového čísla zpravodaje tohoto, již dávno nejen stavebního bytového družstva. Ona se totiž myšlenka družstevní výstavby tak nějak smrskla jen na působení jakéhosi blahé paměti podniku bytového hospodářství. Zpravodaj, který je vydáván ve 23 000 kusech výtisků údajně zdarma, je (zne)-užíván opravdu k volební propagaci.

Musím říci, že asi nebudu sám, komu se hrubě nelíbí, že de facto svými pravidelnými měsíčními platbami, ve výši 129,- Kč, které jsou údajně ve stádiu další přípravy zvýšení, jsem nucen jako člen společenství vlastníků přispívat tzv. na správu, což za rok činí 1 548,- Kč. A právě z těchto financí je mimo jiné zřejmě vydávání „zdarma zpravodaje“ placeno. Že nejde o částky malé, je jasné i laikovi v oblasti tisku a vydávání takovýchto periodik. Zpravodaj je totiž 44 stránkový a s celobarevným tiskem. Vždyť ony i ryby jsou údajně hezčí v barvě, aby nevypadaly jako leklé. Zřejmě by se měla společenství vlastníků zeptat, jak je to s financováním tohoto zneužívaného periodika a ohradit se proti případnému využívání peněz z příspěvku na správu na jeho vydávání.      

A červnové číslo zpravodaje bylo skutečně tvrdě předvolební. Řekl bych, že již v tradičním úvodníku představenstva SBD, který je vlastně úvodníkem předsedy F. Ryby, i když je píše asi redaktor Prokeš. Došlo zde i na jakési šíření tzv. poplašné zprávy s cílem vyděsit občany-voliče, že když občané nezvolí opět SMM, budou vše platit jako mourovatí. Nebudou jezdit zdarma v MHD (oni snad nyní zdarma jezdí?). Budou opět platit za svoz odpadu (jako bychom neplatili nyní jen přes jiný účet města). Odpady pro město, tedy pro nás zdarma nejsou ani náhodu. Částku cca přes 40 mil., na něž svoz odpadů vychází, jen musí město sehnat z jiných kapitol rozpočtu, a tedy u jiných neméně důležitých oblastí, které na rozdíl od odpadů na sebe nemají jinak šanci „vydělat“. Jak patetické bylo zvolání z úvodníku (skoro jako z editorialu Týdeníku Homér) představenstva SBD Krušnohor – „Občané se ptají. Odpověď zná každý. Vyhraje-li ve volbách SMM, výhody budou zachovány. Tak natvrdo je třeba to říci. Osud placení či neplacení má každý volič ve svých rukách“. Bingo, tu máš, čerte, kropáč, tak je to a ne jinak!

Neřekl bych, že je to pouze vzkaz voličům. Vzkazuje se i spřátelených podnikatelským subjektům, které tradičně uspívají v zakázkách pro SBD či město. Bez SMM Vám pšenka nepokvete. Já si myslím, že by kvetla a bez „prebend“, na základě standardů rovnocenné soutěže. Ano, třeba i pro ty, od nichž jsem zase já slyšel roztrpčené až rozhořčené výpovědi a dotazy, jak ještě dlouho toto budou muset snášet? Vyslechl jsem si od nich, jak to chodí, chtějí-li se udržet a podnikat. Nedivím se, že nás kdysi jeden renomovaný celostátní týdeník (proboha nejde o Homér…!) označil za Palermo na Severu. Vždyť vidět se jako podnikatel prvně s jednou nejmenovanou dámou či pánem z managementu SBD a na dotaz, zda by šlo pro SBD dělat, dostat dopověď: „Samozřejmě, stačí dát 100 tis. a z každé zakázky 10 % a můžeme spolupracovat“. Nebo zkušenost jiná, „samozřejmě, ale dáš sponzorský dar hokeji, krasobruslení nebo kopané, nejlépe SMM nebo S.cz na volby a ´nět probléma´“… Jenže, kde není žalobce, nemůže být soudce a dotyční jen brblají, lamentují, kroutí se, ale nakonec se „angažují“ dle doporučení, aby se udrželi. Je docela komické, že nyní takto podobně „informuje“ či spíše naznačuje „otec zakladatel“, podnikatel J. Zelenka, který toto vše v blíže nespecifikovaném boji proti korupci umožnil v roce 2006 dostat svými penězi do sedla mostecké samosprávy.

Vzpomenuté číslo zpravodaje SBD Krušnohor obsahuje i další „hutné“ zneužití směrem k podzimním volbám. Přináší dotazníky pro občany Mostu a Litvínova, kde se občana dotazují kluci a holky od SMM a S.cz (neví se kterého, ale asi toho od Rybů a Jeníčků a snad, jak se tvrdí - prý od Trojanova …), co by chtěli, aby se řešilo na úrovni samosprávy. Již toto samo o sobě je podivné. Jak se ty čtyři roky zastupitelé s občany stýkali, jak s nimi komunikovali, když nyní musí sondovat, co by občané chtěli? Vždyť dle úvodníku se zajímají jen o to, aby měli vše zdarma. Pod názvem „Nebojte se vyjádřit prostřednictvím dotazníku naší ankety“ občana oslovuje sám předseda představenstva SBD F. Ryba, který zde tvrdí, že „volební program SMM a S.cz, které není pravicové ani levicové, sestavují sami občané, prebendy a jiné výhody politiků u nás nemají místo“. Úspěchy sdružení vidí v tom, že „je to díky tomu, že zájmy běžných občanů hájí zase občané – prostřednictvím svého zastoupení v radě a zastupitelstvu města, nikoli politici myslící na výhody pro sebe“.

Ježíšimarjá, to je bl…., blábolil. Pominu, že vydávat deset bodů za jakýsi komplexní volební program a pak se točit na vypočítávání počtu parkovacích míst apod., je pouze o pozici populisty, lháře a blábolila. O čem pak tedy jsou výpovědi vzpomenutých podnikatelů, nespokojenost lidí nejen ze společenstev vlastníků? Kdo z těch, co jsou v zastupitelstvu a zejména radě, je tím „běžným občanem“ - nepolitikem? Snad zastupující primátorka Jeníčková, která je v těchto pozicích za různé politické subjekty od 90. let minulého století? Snad náměstek Pitín, Čapková z managementu SBD Krušnohor, ředitel TS Most Syrový, snad ti zkorumpovaní, placenými funkcemi z řad KSČM („opozice, co podporuje koalici“, to je taková blbost, že jsem neodolal ji opět ventilovat…), což v jednom z rozhovorů po krajských volbách potvrdil sám F. Ryba? To jsou ti „běžní občané“, co by měli politiky (asi sebe sama) kontrolovat a být zárukou kvality jejich práce (své nezištné práce pro občany). Tak to je fakt komedie de l'a arte... A fotka byla u rozhovoru fakt barevná, takže lze popravdě říci, že se na ní F. Ryba ani trochu za své lži, polopravdy a manipulace nečervenal…

Doufám, že se dotazník dostane do rukou i lidem z národní památky litvínovského Koldomu a hlavně památkářům, aby sdělili na SBD, že tak, jak se chtějí zachovat k jeho rekonstrukci nelze, dokonce ani ne s těmi „známými“, které dle svého vyjádření pan ředitel SBD u nich údajně má a energetické rozvody po chodbách nepovolí a nezavřou nad takovým znehodnocením národní památky oči. A Vy, občané-voliči, byť třeba v bláhové naději dotazník vyplníte, ty oči nezavírejte také proto, že, až byste je znovu otevřeli, nemuseli byste se stačit divit, jak jste byli opět podvedeni a zneužiti.