Kde budeme bydlet?

Nelehkou situaci řeší několik desítek obyvatel z Litvínova – Janova

Litvínovské sídliště Janov, kde bydlí především sociálně slabé rodiny, chce developerská společnost CPI zbourat. Nájemníky chce sestěhovat do jednoho domu. O dalším využití místa jasno není, CPI tam podle Hospodářských novin postaví něco nového nebo se tam bude těžit uhlí, které pod sídlištěm zbylo. Litvínovská radnice je ale proti. Chce, aby firma domy opravila

Více než 600 bytů, které CPI na sídlišti vlastní, je více než polovina neobsazená a nedokáže do nich sehnat nájemníky. Jeden z domů je zcela vybydlený. Sídliště si jako cíl demonstrací vybírají extremisté, podle vládních odhadů tam žije kolem 3000 Romů. "Umím si představit takovou kacířskou myšlenku - sestěhování těch stávajících nájemníků do jednoho bloku domů a pro zbytek domů demolici," řekl HN generální ředitel CPI Havelka. Jako další variantu vidí zapečetění prázdných domů a zazdění jejich oken a dveří. 

Společnost CPI se rozhodla k opravdu razantnímu řešení. Faktem je, že spousta bytových jednotek je opravdu neobydlena, spousta bytů je i zničena po předchozích nájemnících. A samozřejmě rozumím, že v dnešní době je rozhodující ekonomická rozvaha každé společnosti. Nic méně si myslím, že hlavním problémem Janova jsou neúměrné ceny související s bydlením. Nájmy jsou zde opravdu dosti vysoké a v takovém případě jsou pro společnost CPI nevýhodné.

Litvínovská radnice, se prezentuje názory, že udělá vše proto, aby se domy nebouraly, nebo nekonzervovaly. Nicméně si musí uvědomit, že vlastníkem již není město Litvínov, ale právě společnost CPI. Pokud radnice něco chtěla změnit, neměla připustit rozprodání celého sídliště.

Zdali se domy budou opravdu bourat, je prozatím jen otázkou. Důležité je, jaké další kroky společnosti CPI, budou do budoucna následovat…

Takovým tempem zdražování se Janov stane do 10 let jen pouhým sídlištěm s prázdnými okny…