Jak dál s mosteckou nemocnicí: Manipulace, polopravdy a populismus na pokračování? Jak ještě dlouho?

13.08.2014 13:38

Když jsem se ještě před touto informací z tzv. mimořádné tiskové konference volebního uskupení Sdružení Mostečané Mostu vyjádřil ve stanovisku hnutí OMMO, věděl jsem na rozdíl od manipulovaných občanů a oponujících autorů tohoto „populistického divadla“, že předpokládám a předbíhám správným směrem. Stačí se jen pozorněji začíst do puštěných informací. Konec konců na tento „místní záměr“ s mosteckým špitálem jsem upozorňoval již před několika lety.

Již z jediné informace je jasné, o co zde vlastně jde. Podle sdružení má modernizace mostecké nemocnice stát 700 mil. Kč. Zatraceně hutné a bezpochyby chutné sousto. Městská akciová společnost by si na to měla vzít úvěr. Má být i 20 milionů navíc na mzdy a nové kvalitní lékaře a sestry. Město by neplatilo ani nákup nových přístrojů, vše by hradila městská společnost z očekávaného zisku. Ten má vzniknout snížením provozních nákladů po zateplení, transparentními zakázkami a zvýšením výkonů a tržeb. A odkud, resp. z čích peněz asi tak zdravotní zařízení v této souvislosti, z čeho bude realizovat zisk? Jistě ne ze sloganu, dnes spíše již klišé o bezplatnosti zdravotnictví, že? Bingo!

Jen pro dokreslení a „uklidnění“ vášní kritiků tohoto populistického, ovšem výnosného kroku pro srostlou „mosteckou podnikatelsko-politickou lobby“ bylo oznámeno, že se zatím vůbec neřeší, kdo bude vlastně zasedat v orgánech této akciové společnosti, kolik třeba za to opět budou ti „vyvolení a loajální“ brát prebend. Zdůvodnění samo o sobě bylo plné, doslova nabité polopravdami, manipulacemi a matením, dokonce i řadou protimluvů. Jak jinak charakterizovat argumenty typu „zachováme pracovní místa, lépe zaplatíme doktory i sestry (to, aby se našla podpora i uvnitř nemocnice mezi současnými zaměstnanci), a proti tomu argumenty „dostaneme sem kvalitnější personál, zkvalitníme péči“…. Tak si necháme i ten dnes, dle těchto slov a argumentů, personál nekvalitní? A opět zdůraznění, že město tento krok převzetí mostecké nemocnice nebude stát skoro ani korunu. Vždyť vše budu platit pro tento účel vzniklá akciová společnost, kde valnou hromadou bude rada města, zřejmě i ti, co informaci podávali a jsou zvěčněni na žánrové fotce redakce Mosteckého deníku.cz a očekávají, že jejich mandáty zastupitelů budou po podzimních volbách pokračovat. Tedy např. i přítomná radní, která kdysi jednomu kandidátovi OMMO, když zakládal firmu a nabízel její služby SBD Krušnohor, konstatovala, že spolupráce je možná, ale na určitém účtu musí „přistát“ nějakých bratru 100 tis., z každé zakázky pak 10 %? No, tak to z očekávaných 700 mil. investic, a ono to bude určitě více, stejně jako u řady zakázek s dodatečnými, tzv. nepředvídatelnými více náklady jako u sportovní haly aj., půjde o docela slušný „vývar“. Již se nedivím jednomu z kolegů, kteří, když si přečetl slova od SMM uvádějící „svých prvních sedmero kandidátů“, že to vlastně evokuje známou pohádku „O sedmero krkavcích“. Jenže ti pohádkoví byli nakonec zachráněnými bratry, ale tyto bych zahrnovat, natož zachraňovat nedoporučoval. Jsou žraví, nenasytní a bezohlední jako praví krkavci.

A občan však bude dále klamán. Dokonce dojde ke zneužití petičního práva a „populističtí manipulanti“ z řad „družstevních svazáků“ budou občany svými polopravdami, lhaním přesvědčovat, aby podepisovali petici za převzetí mostecké nemocnice statutárním městem Most, i když ji vlastně bude přebírat akciová společnost, a odtud bude následně jen krůček k pozdější privatizaci přechodu do soukromých rukou. Vždyť to už je jen taková formalita!

Bude rovněž zajímavé sledovat, jak a zda se naplní očekávaní, že tento další mostecký podvod století bude podpořen „spřízněnými regionálními politiky, například z bývalé koaliční KSČM, a také na tlak veřejnosti“. Oboje mají autoři svým obsahem a způsobem realizace v podstatě proti občanského projektu skoro v kapse. Občané, veřejnost bude zmanipulována zneužitím petičního práva a již nyní jsou údajně přes samosprávy a další „krušnohorská tykadla“ podpisy sbírány a na konci října se očekává jejich počet v řádu statisíců. O podpůrný postoj kdysi koaličního partnera, dnes prý „opozice, která podporuje vládnoucí koalici“ (tuto hloupost jak známo, vypustil kdysi z úst uvolněný předseda Kontrolního výboru ZmM, snad prý ještě člen KSČM J.Kurcin ) mosteckou KSČM, obavy nemám. Stejně jako o vstřícnost ze strany hejtmana kraje ze stejné strany, který má odměnu danou dopředu v mostecké rezidenci Odeon v Centrálu. Jak se porovnají ti, z KSČM „dříve koaliční, dnes opozice podporující koalici“ se svým programovým a ideově politickým fundamentem či volebními sliby a slogany typu „zdraví není zboží, na zdraví se nesmí vydělávat, zajištění bezplatné, kvalitní a dostupné zdravotní péče je povinností státu“…? Tak to bude rovněž zajímavé sledovat. Vždyť se předpokládá, že akciová společnost přebírající pro statutární město Most péči o mosteckou nemocnici bude generovat zisk, konečně jako to má za úkol a cíl svého snažení každá akciovka a z tohoto zisku bude vše sanovat. Autoři přeci na tiskové konferenci nastiňovali ve svých pomýlených představách a obrysech dalšího podvodu na občanech, že město to nic stát nebude, vše bude hradit společnost ze zisků - hrazení úroků a splátky oné 700 milionové půjčky od některého z bankovních domů (i ten je zřejmě již nachystaný se do „odsávání z nachystaného kyblíku“), platby za pronájmy budov a některých zařízení ÚK, nárůst mezd personálu, platby dodavatelům služeb a materiálu atd. atp.

Jen se neví, zda zbude na úhradu planých slibů a zejména očekávání občanské veřejnosti směrem ke zkvalitnění bezplatné a dostupné zdravotní péče, kterou má ze zákona v gesci a na starost stát a krajská samospráva. Anebo že by to bylo opět o taktice, jakou volí SBD Krušnohor v případě bytového fondu, kdy, když se něco nedaří, tak se prostě honem rychle problém převede zpět na město, jako tomu je v případě několika domů na sídlišti Janov v Litvínově? Jenže rada ani zastupitelé léčit neumějí, ještě tak dávat plané, populistické sliby…, které se těmto pánům a dámám poměrně draze úročí.

více... mostecky.denik.cz/zpravy_region/mostecka-vlada-vysvetlila-jak-chce-ziskat-nemocnici-a-co-dal-20140813.html

Diskusní téma: Jak dál s Mosteckou nemocnicí: Manipulace, polopravdy a populismus na pokračování? Jak ještě dlouho?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek