Hlavy děravé? A nejsou náhodou „vychytralé“?

Klobouk dolů zní jedno z úsloví, které charakterizuje konání nebo vyjadřování nebývající vždy standardní s hlavním proudem, ale je přitom o pravdě, lidské slušnosti prostě o tom všem, co dělá „říši homo sapiens“ tím kulturnějším v živočišném druhu. To mě napadlo při přečtení poznámky šéfredaktora Mosteckého deníku (MD) pan O. Hájka, který v ní pod názvem Hlavy děravé odkrývá některé peripetie vládnutí koalice Severočeši.cz, ODS a VV v městě Lomu, majícím téměř 4 000 obyvatelů. Klobouk dolů před touto odvahou být investigativním novinářem (zřejmě jedním z posledních zde na Mostecku), který se nebojí poukazovat na nešvary a temná zákoutí rádoby stran, resp. strany, která si do vínku svého snažení dala koště vymetající skoro všechny zlořády tradičních tzv. parlamentních politických stran ODS, ČSSD a KSČM.

Ukázalo se však, že vše má, ani ne tak háček, jako doslova velikánský hák. Nelze vyhánět čerta ďáblem, přeměňovat kdysi tzv. rudý Lom na barvy žluklé protekcionismem, metodami já na bráchu, brácha na mě … Nelze se uchylovat k vyhrožování, skandalizaci, pomlouvání, šikaně, bránit např. řádně zvolenému zastupiteli za politické hnutí Občané městu, město občanům (OMMO) setkávat se s voliči. Slova typu – „tak na to jsme čekali, teď jsi dojel, porušil jsi zákon a nyní skončíš“, fotit si jej na veřejném prostranství (pro jistotu z auta, aby stačili ujet, kdyby se náhodou chtěl bránit jako chlap), zřejmě jako jakýsi důkaz, že na uvedeném místě, kam zval občany, to vše a další nesvědčí o dobré politické kultuře paní starostky Lomu a jejího manžela, radního města, krajského zastupitele a ředitele Městské police Most. Apropós, jak je to v tomto případě se znalostí zákonů, resp. jejich uplatňováním, když vytýkám a vyhrožuji zastupiteli, že se hodlá sejít s občany města, kde byl zvolen? Na první pohled komické, při hlubším zamyšlení hrozné a bezprecedentní záležitost, dokládající malost a charakter dotyčných politiků vládnoucí koalice v Lomu.

V jedné věci byl redaktor MD k některým ze zastupitelstva velice „milosrdný“. Oni v tom asistují i někteří z řad tzv. opoziční KSČM. Minimálně nebylo normální nekonání Kontrolního výboru ZmL (KV), který začal některé věci řešit, zpočátku značně „kostrbatě“ a až na výslovnou žádost zastupitele za OMMO M. Dancso přednesenou na zastupitelstvu již v měsíci červnu 2011 se ujal své povinnosti danou zákonem o obcích. Přesto se více jak dva měsíce nic nedělo. Údajně předseda KV ZmL, jinak bývalý starosta Lomu za KSČM pan J. Nétek nevěděl, o co kolegovi Dancsovi jde a co mají vlastně kontrolovat. Po jakémsi zorientování, se KV pustil do práce a nyní to tak vypadá a může to tak ve finále dopadnout, protože řada indicií tímto směrem ukazuje, že nepravosti vlastně řešil tento KV a samozřejmě jeho předseda, moc toužící po návratu do „opuštěných pozic“.

Tak se nedivte, že mám problém s děravými hlavami, když jsou zřejmě jen vychytralé.