H. Svobodová: Kvalitu vzdělání a výchovy nevylepšíme bagetami

05.04.2018 15:11

Názor

I když na jedné straně se dá snažení ministra v demisi Plagy pochopit - některým reptajícím školám se prostě tzv. vyjde vstříc, neví-li se jinak kudy kam... Že to ale v jiných školách zafungovalo mnohem příznivěji pro zdraví i dobrou pohodu dětí právě bez baget, sladkostí, limonád všeho druhu, svědčí např. zpravy.idnes.cz/pamlskova-vyhlaska-skolni-jidelny-dtj-/domaci.aspx?c=A170227_210719_domaci_ekl . To na straně druhé, té podstatné.

Nejde o to být tzv. papežštější než papež a zakázem omezit prodej i některých běžných druhů potravin (ovoce atd.) Naopak. Šance na změnu spočívá spíš v tom, jak ukázat dětem, že konzumace všeho, co se nabízí, a bezmyšlenkovitě "strkat" peníze do automatů a jejich provozovatelů, není nutné, najde-li se smysluplnější a dokonce zdravější náhrada. 

Aktivity vycházející ze samotných škol, resp. jejich jídelen či dokonce zapojení do tohoto procesu především starších žáků může mít i některý výchovný a vzdělávací účinek.

V souvislosti... zpravy.idnes.cz/ruseni-pamlskova-vyhlaska-skola-bufet-nezdrave-jidlo-pd7-/domaci.aspx?c=A180403_190232_domaci_nub