H. Svobodová: K výsledkům 1. kola francouzských prezidentských voleb

07.05.2017 21:22

O tom, že je francouzská společnost polarizována, jistě není třeba vést dlouhé debaty. Na tom samozřejmě má podíl politika domácích elit a vlivy jdoucí ze zahraničí. Přesto volby ukázaly, že občané Francie výběr kandidátů pečlivě vážili. "Rozstřel" mezi centristickým kandidátem Macronem a nacionalistkou M. Le Penovou naznačuje "boj" o hlasy voličů také ve druhém kole. Vítěz bude mít v případě zvolení velkou odpovědnost za dění ve Francii, neméně tak za vývoj v Evropě.

Nacionalisticky, populisticky až nenávistně orientovaná politika však sotva dokáže nabídnout konstruktivní řešení, změny a společné úsilí, nikoliv "pohřbení" dosavadních pozitiv, k nimž Evropa evidentně došla a nemalou měrou přispěla.

Proto je žádoucí francouzská podpora pokračování takové Evropy, kde sociálně odpovědné a lidskoprávně orientované záměry mají své opodstatnění a místo, i když nikoliv vždy vůli ke spravedlivému uplatňování, což je prvořadou výzvou ke změnám. Spojenectví by ale mělo dostat přednost před dalším rozdělováním společnosti, nejen té francouzské, především občanské, napříč Evropou.

Proto je žádoucí francouzská podpa pokračování takové Evropy, kde sociálně odpovědné a lidkoprávně orientované záměry mají své opodstatnění a místo, i když nikoliv vždy vůli ke spravedlivému uplatňování, což je prvořadou výzvou ke změnám. Spojenectví by ale mělo dostat přednost před dalším rozdělováním společnosti, nejen té francouzské, především občanské, napříč Evropo