Gesta

 

Jiří Paroubek prý se rozhodl podpořit návrh komunistů o vyslovení nedůvěry vládě P. Nečase. Tedy nic divného. Naopak. Krok možný, od opozice pravděpodobný, legitimní. Nemělo by snad ani normálně uvažujícího překvapit a iritovat, že by tak poslanec Paroubek činil v souladu s komunisty.

Co však už může vyvolat některé otázky, je např. to, jaký je význam tohoto počínání. Nemá-li jít zase jen o populistické gesto činěné na efekt, protože se nic nikoliv efektnějšího, ale především efektivnějšího nenabízí. Někteří volení zákonodárci tak konají s určitou pravidelností, aby se tzv. vlk nažral a koza zůstala celá. V tomto případě to nevypadá jinak.

Procedura vyslovení nedůvěry vládě se totiž podle předepsané matematiky opírá o potřebu 50 podpisů. KSČM má vlastních poslanců 26, těch nevlastních, odjinud by muselo být tedy 24. S Paroubkem, který by se přidal, by chybělo 23 podpisů. Poslanec Paroubek vyzval své spolustraníky z ČSSD. Narazil však již u nového předsedy ČSSD Sobotky i dalšího zákonodárce, místopředsedy Haška. Dá se logicky předpokládat, že zmíněný počet poslanců za ČSSD by musel vykročit, vcelku jedno jakou nohou, tak nějak „proti“ mínění svých dvou hlavních nejvyšších protagonistů, a to si myslím neslouží ani jako námět na příp. sci-fi z poslaneckých lavic, ba dokonce ani jako „úlet“. Ale kdoví? Možná právě úlet může sehrát svou „fatální“ roli…

Ale vážně. Lovení v řadách prý nespokojených poslanců za Věci veřejné může některým zleva nahánět krev do žil, že by se tu přeci jen aspoň podařilo rozložit jednoho koaličního aktéra současné dosti bezhlavé vládní politiky. Na druhou stranu se poslancům více zleva sotva podaří nabídnout programově „něco“, s čím by nadchnuli kolegy s ČSSD, a tak by se ledy ve spolupráci těchto stran, nikoliv pouze podle „já na bráchu“, ale konečně z pohledu smyslu levicové alternativy pohnuly. Ale to je také jen další více bláhovost než „otec či matka myšlenky“.

Účel svědčí prostředky. Takže píše-li V. Bělohradský poměrně výstižně o „osedlaném tygru antipolitického populismu“, je podobné gesto svým významem více než zřejmé.

Lidé jsou v řadě případů oprávněně nespokojeni s postupem a podobou reforem vlády. Tak nějak „přihřát“ si polévku populismu se nabízí. Pryč s Vámi! Je jen další kapkou do nespokojené nálady zdola.

Přemýšlím, že kdyby to přeci jen v těch ulicích mělo podle některých výzev bouchnout, kdo by byl ochoten jít tzv. s kůží na trh. Jde totiž o to, že ti „dole“ by neztratili skoro nic, dokonce parafrází řečeno - ani své „okovy“. Ti „nahoře“ by ale mohly mít některý problém: třeba co dělat, kdyby to „ty lidi fakt udělali“ a mělo by jít zase o moc.