Dobře, že nešvary vidí více lidí

30.04.2013 21:54

Přiznám se, že někdy si připadám v kritice návalů současné politické scény, ať té místní, krajské nebo vládní jako ten „sám žíznivý na poušti“. Docela mě potěšilo, že i někteří další komentátoři začínají vidět, co se hraje s tzv. protikorupční kartou za falešnou hru s voliči. Od pana Štvána jsem si již leccos přečetl a přiznám se, že s posledním jeho počinem, alespoň z mého pohledu, mě docela příjemně překvapil. Kamsi zmizel „fandovský“ pohled na ČSSD a její kroky a dostavilo se realističtější vidění dění v kraji. Naznal jsem toto zjištění na jeho glose uvedené na portálu - vaševěc.cz pod příznačným názvem „Zastupitelé Ústeckého kraje za ČSSD, KSČM a Severočeši.cz spojte se!“, jistě ne náhodou, připomínající zašlou slávu okřídleného „Proletáři všech zemí spojte se!“

Z mého pohledu nejde o nějaké nové zjištění. Pan Štván pouze, nechme stranou, zda vědomě či nevědomě, vyslovil to, co jsem napsal již po výsledku krajských voleb a o prozatím vytvořené koalici KSČM a ČSSD, dále již několikrát opakoval a ukázal na některých příkladech jednání a konání představitelů KSČM ve vedení kraje i vedení celostátním. Poslední je krok s dosazením dvou nových, resp. dalších členů představenstva Krajské zdravotní, a.s. pana Macíka z ČSSD a zejména pana Zelenky ze Severočeši.cz. Ani mě v této souvislosti nepřijde vůbec jako náhodné, že senátorka za Severočechy.cz A. Dernerová si jakoby zázrakem přestala vadit s vedením Krajské zdravotní, a.s. a údajně spolu uzavřeli jakési „korejské mírové dohody a pakt o neútočení“. Tak nehospodařilo se na této instituci špatně, nebylo zde podezření z korupce a předražených zakázek přístrojového vybavení a investic? Přestala senátorka Dernerová bojovat proti korupci, anebo jí dává tak nějak jinou, smířlivější dimenzi, nebo snad dokonce bude pravdou, že nejlépe se dá bojovat korupcí tak, že si ji prostě koupím a korumpuji pak sám?  

Lze se právem domnívat, že nejblíže budou pravdě ty hlasy, které připomínají vstup pana Zelenky, podnikatele a finančního guru politického uskupení Severočeši.cz do politiky. Hovoří se o tom, že „spravedlivé rozhořčování se“ dotyčného nad korupcí v řadách ODS, které tak fandil a několik voleb jako skalní volič volil, bylo jen na oko. Vstup do politiky byl pro něj jen dalším, velice lukrativním podnikatelským záměrem, který se popravdě řečeno dost slušně daří právě proto, že dopadá na úrodnou, již před tím připravenou korupční půdu a prostředí, kde se mění a přesouvají jen pozice a politické dresy jednotlivých hráčů. Najednou nevadí, že se v podstatě z peněz na zdravotní péči nás daňových poplatníků vydá zbytečně dalších údajně více než 600 000 Kč. Ale jak zbytečně, oba pánové jsou určitě potřební a jejich přínos do zkvalitnění fungování a pokračování dosavadní činnosti Krajské zdravotní, a.s. bude ještě tímto „mrzkým penízem“ podhodnocen. Ani hejtmanovi za KSČM O. Bubeníčkovi toto nevadí a vidí věc jako normální. Přitom takovéto a podobné kroky KSČM v prvních dvou volebních obdobích 2000 až 2008 mohla spíše jen kritizovat (pravda mými ústy), jak pan Štván správně poukazuje, ale dnes z vládnoucí pozice tomu mohla i zabránit. Proč ale, že? Vždyť opojení mocí a penězi je tak lákavé a nakažlivé a někteří si své místečko na slunci připravovali v uvolněných pozicích vytvořených speciálně pro ně. Určitě to nepovažovali a nepovažují dodnes za jiný způsob korupce, stejně jako to za projev korupce nepovažuje senátorka Dernerová a ani pan Zelenka, když si klidně jde pro svůj „zasloužený krajíc chleba“ do již tak finančně zatížené Krajské zdravotní, a.s.

Ale třeba se kluci v orgánech zdravotnické společnosti zachovají jako já, když jsem 6 let dával celou odměnu za funkci člena Dozorčí rady Nemocnice Most na konto dětského oddělení zmíněné nemocnice. To samozřejmě Týdeník Homér ve svých šarádách o „zloději“ senátorovi V. Balínovi tyjícím z peněz daňových poplatníků nepsal, a přitom to jediné by byla pravda. No, uvidíme, jak psal kolega Štván, jak bude pokračovat ono šibalské mlčení … A voličovo další ohlupování.