Další podvod století na stůl asociální vlády ČR?

 

Český občan toho zažil, zažívá a zřejmě ještě zažije mnoho. Od slibovaného ráje na zemi, pravda po nějakém čase „utažených opasků“, jak bylo zdůrazňováno otci privatizace (Ježek, Klaus atd.), se odehrálo několik, řekl bych „českých podvodů století“. Určitě to byla zmíněná malá a následně velká privatizace, rozprodej či spíše za pakatel získané státní majetky, nedokončená reforma státní správy a určitě další, na které si člověk v záplavě řešených problémů dnes ani nevzpomene. Nyní je to postupné uvádění do života jednotlivých reforem koaliční vlády ODS, TOP 09 a VV. Ta „zdravotnická“ snad bude díky masivnímu odporu lékařů „vylepšena“ navýšením tarifů základních platů, zatím jen lékařů, pak snad ostatních pracovníků ve zdravotnictví. Reforma však nemůže být jen o platech, což jako občané a potencionální pacienti jistě záhy poznáme. Podobně tvrdý dopad bude i z reforem dalších.

Ovšem jako blesk z čistého nebe zapůsobila, alespoň na mě ano, zpráva o tom, že ministerstvo práce a sociálních věcí má nachystanou penzijní reformu, která počítá s tím, aby si lidé povinně spořili na důchod v privátních penzijních fondech. Ovšem počítá i s tím, že takto naspořené prostředky si nebude možné při odchodu do penze jednorázově vybrat, ani se po vyměření důchodu či smrti důchodce nebudou moci stát předmětem dědictví.

Rozum se mi zastavil. Koalice ODS, TOP 09 a VV, bude-li reforma v této podobě přijata, chystá zákonem „okovanou veřejně prováděnou krádež“ navíc soukromých kapitalizovaných financí. Člověče, spoř si do soukromého penzijního fondu, my Ti pak naspořené prostředky převedeme do dalšího „soukromého podniku“ - do životních pojišťoven, které Ti vyměří další důchod, který budeš pobírat až do své smrti. Co když tam zůstane nevyčerpaná částka? O to se nestarej, protože tyto finance nebudou předmětem dědictví, ale stanou se kapitálem, s nímž si bude soukromá životní pojišťovna hospodařit dle svého. Že to byli Tebou naspořené finance? Ale kdeže! To je přeci vlastnictví, majetek onoho soukromého ústavu, který sice peníze na Tvůj důchod dostával od Tebe, ale nesl všechna rizika (kdo ví jaká?), hospodařil s Tvými financemi na různých finančních trzích a zřejmě i v různých investičních fondech, na burze a kdo ví, kde ještě. Prostě měl je od Tebe „propachtované na soukromé podnikání“, dále na nich vydělával, zatímco Tys povinně spořil v očekávání šťastně, klidně a hlavně bohatě prožitého stáří. Možnost hospodařit s Tvými prostředky soukromému subjektu nestačila, tak si vezme dle „českého“ práva, co Tvoje, pardon jeho jest! Tečka. Tak jestli se tento krok nedá nazvat veřejnou krádeží posvěcenou zákonem a nejde o evidentní rozpor s Ústavou České republiky, tak již nevím. Jen se ptám, jak dlouho ještě…?