Další ostuda z Mostecka, tentokráte s mezinárodním odérem

Stalo se již normálním, téměř každodenním životním standardem lidí na Mostecku, že je nějaká ostuda nemá šanci překvapit, protože se pomalu naučili s ostudou žít. Tu se násilím obsazuje radnice statutárního města Mostu, když se jeho noví vládci v roce 2006 nemohli dočkat převzetí moci zákonnou cestou. Jindy se nakupují hlasy veřejnou tombolovou, téměř korupční volební kampaní. Je zde téměř normálním koloritem, že jsou skandalizováni lidé, kteří na nešvary upozorňují. Naposledy mluvčí petentů k problematice mateřských školek. Jindy jsou tiskem propíráni násilníci z Mostecka, ať již vrazi či pedofilové. Prostě je toho na kabát z ostudy docela dost.

Nejhorší je však vždy ostuda tzv. zaviněná nekompetentností, nedostatkem profesionality či normálním šlendriánstvím v práci samosprávy a excesy ve standardech jejího fungování. Posledním takovým případem se jeví pozvání válečného ukrajinského veterána na oslavy osvobození v Lomu, kde za okupace během 2. světové války působil spolu s dalšími cizinci na nucených pracích. Škoda, že ti co měli určitě konat, nekonali a nevzali si příklad z taxikáře, který upozornil na nestandardní jednání onoho cizince městskou polici v Litvínově, kteří podali alespoň pomocnou ruku se sháněním informací či podáním svačiny a zajištění návratu do Prahy.

Volby přeci nejsou tak daleko, ještě snad občané, ale hlavně ti co slibovali nemožné, v Lomu např. Severočeši.cz vyvolávali, že dosti bylo rudého Lomu, nezapomněli na předvolební sliby, jak se vše zkvalitní, zracionální, zlevní a co já vím, že se ještě zlepší. Kdybychom stav věcí hodnotili dle této epizody, která jde však svým dopadem za „epizodní rámec“ do oblasti ztráty rozumu a standardů slušného jednání, museli bychom si říci, že současné vládní garnituře v Lomu šlo jen o moc a z ní plynoucích výhod pro „spolek“ Severočeši.cz a jeho protagonisty samotné. Potvrdilo se, že s odchodem „rudé lomské vlády“ odešel snad i rozum. Asi se dá namítnout, že vše vlastně „spískal“ bývalý starosta ing. J. Nétek (KSČM), který pozvání dotyčnému zaslal již 4. 11. 2010, tedy jen několik dnů před ustavujícím zasedáním nového zastupitelstva a lze se jen domnívat, co jej k tomu vedlo. Zda to, že v té době byla jednání na úrovni možné alternace Nétka na postu starosty či místostarosty nebo zda to byla jeho „poslední pomsta“ za volební porážku od Severočechů.cz jak ve volbách komunálních, tak senátních, když mu bylo zřejmě slibováno něco zcela jiného.

V každém případě v Lomu byla pozváním na pietní akci, která se v Lomu stejně jako ve většině obcí a měst celé ČR celá léta organizovala, vyrobena ostuda s téměř mezinárodním rozměrem. Myslím, že slova současné starostky paní Schwarzové, „že v sobotu žádná taková akce ale v obci ani okolí naplánovaná není“, jsou jen velice chabým alibi na nedostatek rozumu v posouzení celé trapné záležitosti. Zajímal by určitě nejen mě, ale minimálně i občany Lomu názor pana ex starosty Nétka, jak on se na „pozvání nepozvání“ dívá. Co jej vedlo k tomuto kroku, proč si v rámci předání funkce nepředal s paní novou starostkou i tuto jistě ne nevýznamnou agendu, jíž pozvání ukrajinskému veteránovi určitě bylo? Jak to, že se s nějakými tradičními pietními akcemi letos k 66. výročí osvobození Československa nepočítá, když Lom jako jeden z mála se mohl „chlubit“ tradicí i směrem k sestřelenému letounu a pilotu USA, kterou za účasti zástupců velvyslanectví USA vždy náležitě pietně připomínal?

V neposlední řadě je velice smutné, že strana KSČM, z níž bývalý pan starosta Lomu pochází a jejímž je stále členem, nedokázala celou tíhu nápravy tohoto více než „faux pas“, nedopatření či spíše pořádné ostudy vzít na svá bedra. Mohla se pozvaného návštěvníka z Ukrajiny ujmout, zajistit mu program na jeden dva dny, slušné zacházení, a když Lom nic neorganizoval, vzít jej na svou akci 9. 5. 2011 k pomníku RA v Mostě. To by však museli na vedoucích místech této strany být schopní a přemýšlivý lidé a ne loutky toliko na svých postech sedící, kteří několik měsíců po prodeji svého sídla prezentují na svých webových stránkách u nové adresy Javorová 525/ 3102, 3103 místo paneláku, v němž nyní „sedí“, stále ještě prodané vilové sídlo v ulici Ve Strži 1876 (!?). Třeba by pak otřepané fráze o úctě k osvoboditelům, které zcela určitě budou tradičně na zmíněné akci mosteckých komunistů znít, mohly dostat konečně naprosto konkrétní obsah a ukrajinský veterán mohl odjíždět s lepšími pocity, než s jakými se do své vlasti pravděpodobně vracel.