Chystaný podvod na voličích – občanech Ústeckého kraje?

28.08.2012 15:06

Omlouvám se PT čtenářům těchto stránek, že tentokráte po malém úvodu použiji doslovný text, který mi zaslal můj bývalý spolužák ze střední školy, s nímž stejně jako s řadou dalších jsem dodnes v kontaktu a pravidelně se scházíme jako bývalá třída M4. Vítr života jej zavál do jiných končin ČR (na jih Čech), ale dění na Chomutovsku, odkud pochází a v Ústeckém kraji sleduje dost pozorně. Nezastírám, a ani on, že někdy z mých komentářů a textů, které, jak mi nejednou zdůraznil, porovnává s texty takřka „oficiálními“ z celostátního i našeho „severočeského“ tisku, aby si zachoval odstup a nenechal se do toho „mlýnu“ vtáhnout jako já. Dovolil jsem si pro jeho postřehy a hodnocení využít (samozřejmě s jeho souhlasem) i názvu zamyšlení (viz výše). Tak zde je celý text:

Dění ve svém rodném okrese i kraji sleduji dost pozorně i proto, že se stále vracím na občasné, ale pravidelné návštěvy příbuzných i známých, spolužáků, a bylo by mi žinantní, abych nebyl v obraze. Se zájmem sleduji některé věci a chod událostí přes komentáře svého spolužáka z „průmky“ a kamaráda Vlasty Balína. I díky takovýmto podnětům jsem uznal za vhodné se vyjádřit k některým peripetiím nadcházejících krajských voleb, k nimž nejen lidi v Ústeckém kraji vzhlížejí s očekáváními nápravy toho, co v poslední době vyplouvá na povrch – korupce, úplatkářství i v těch nejvyšších patrech politiky, na místní i krajské úrovni snad ještě více. Proto se dívám na nabídku některých subjektů, které se prezentují jako nové tváře, jako ti, co přinášejí nové způsoby práce, co zatočí s korupcí a dalšími nešvary, které se občanům vůbec nelíbí.  

Skladba kandidátky je výsostným právem každého subjektu, stejně tak však hodnocení od nezaujatého diváka, nehledě na to, že také voliče. Pamatuji, že jako střela vylétla mediální hvězda do té doby neznámého sdružení, nyní snad již politické strany (hnutí) Severočeši.cz (S.cz). Mostecký podnikatel J. Zelenka se, jak sám tvrdí, pohoršil nad tím, že někdo po něm chtěl úplatek a že to bylo z řad strany, kterou do té doby volil, jeho do té doby milované ODS. I rozhodl se, že zakročí a představitele ODS zničí, resp. tehdejšího primátora Mostu V. Bártla a spol. Sáhl do „kešeně“ a zaplatil volební kampaň rovněž ambicióznímu občanskému Sdružení Mostečané Mostu, vzešlému podobně jako později S.cz z ještě ambicióznějšího SBD Krušnohor, které uspělo. Nejprve v koalici, podruhé na celé čáře, s většinovým počtem mandátů v Zastupitelstvu statutárního města Mostu. Přiznám se, že jsem dost dobře nechápal pohnutky zejména mostecké KSČM, proč vyklízí pole a napomáhá evidentně jiné podobě klientelismu. Až Vlasta B. mi některé věci a vztahy objasnil. Konečně dodnes o nich čas od času napíše na svém webu. Pak mi bylo jasné, o čem vlastně volební kampaně těchto jmenovaných lidí a subjektů jsou a co vše jim nakonec vložené prostředky přinesou zpět. Vždy je to dost, a bude určitě ještě více, když dokáží uspět i v krajských volbách. Vždyť rozpočet kraje bude asi řádově o více než deset miliard větší než ten statutárního města.

O všem většinou rozhodují lidé. I za předvolebními sliby by měli občané dokázat vidět konkrétní lidi, kandidáty, kteří slibují, potencionální zastupitele, kteří budou rozhodovat. Tak jsem se podíval na kandidátku zmíněných „zachránců“ Ústeckého kraje. Subjekt ve své „Šťastné sedmičce pro kraj“ slibuje dost, řekl bych hodně. Dokonce i to, co má ve své kompetenci až vláda ČR. S.cz se prostě mediálně tváří jako krajský zachránce, jako účinný nástroj boje proti korupci, současnému způsobu řízení a organizace práce ÚK.

Celý tento kolotoč předvolebních slibů a nástrah pro očekávání občanů je nepochybně spuštěn „otcem zakladatelem“ SMM a S.cz (jak jej někdy nazývá Vlasta B.) J. Zelenkou. Něco nevyšlo, něco se pokazilo, je třeba hledat jiná řešení, že se uvolil (zvolil) lídrem? Vždyť kdysi prohlašoval, že on dává šance jiným, on jen podporuje, sám nemá ambice, proto kdysi snad ze ZmM odstoupil. Proto kdysi kandidoval kdesi vzadu kandidátky… A najednou stojí v jejím čele. Zřejmě již nevěří některým, kterými se obklopil (to jsou ovšem projevy některých asi psychických procesů), sám si hodlá ohlídat finanční prostředky vložené do kampaně a sám hodlá později z pozice hejtmana kraje mít vlastní prst na rozhodování o rozpočtu a financích. Vždyť boj s korupcí a virtuální koště korupci vymetající zřejmě ukázalo, jaké jsou možnosti, které nebyly ještě odhaleny a jsou využitelné. Nehledě na to, že koupit si „boj s korupcí“ je věc nadmíru těžká a něco stojí, v prvé fázi snad více než korupce samotná. Ovšem jde o slepičku se zlatými vajíčky, proto se kolem tohoto „boje“ začalo točit tolik „čestných, poctivých a nezkorumpovaných velikánů podnikatelského prostředí“.

Je však třeba těm, co to s ním (J. Z.) táhli, dát šanci a jistotu, že si též sáhnou…. Proto kandidátka S.cz vypadá právě tak, jak vypadá. Vsadilo se na ty, co již někde byli, prokázali loajalitu a „všehoschopnosti“ a jsou očima „otce zakladatele“ prověřeni ve své poslušnosti a hlavně tak ochotní jít ve stopách svého lídra. Záda lídrovi S.cz pro krajské volby kryjí dva vyznavači populismu toho nejhrubšího zrna, vyznavači a propagátoři silné ruky vůči nepřizpůsobeným a menšinám. Navíc mají stejnou filosofii – uznávat a respektovat toliko zákony, které jim vyhovují. Celá další plejáda využitých starostů obcí má jasný kalkul, že ty přeci musí lidi z jejich obcí volit, stejně jako několik dobrých lékařů či pracovníků ve zdravotnictví. Zde se navíc může nabízet další kalkul jejich personálního využití (což mohlo být i vábničkou jejich angažmá na kandidátce) pro případné další kroky směrem k vlastnickým vztahům a provozovatelům odštěpných závodů Krajské zdravotní a.s., např. Nemocnice Most, o. z. KZ. Někteří další na kandidátce podnikatelé, manageři, volení zastupitelé mají u voliče vyvolat dojem, že kraj bude nyní v rukou odborníků (manažerů) na řízení a organizaci chodu instituce, podobně jako jejich firmy, úřady. Dokonce někteří museli asi notně slevit ze svých dřívějších zásad (ale třeba ani ne…).

Podívá-li se občan-volič z Ústeckého kraje pozorně na tuto personální nabídku S.cz nenajde na ní tzv. nepolíbeného, nového člověka. Jde o soubor osvědčených starých pardálů z jiných politických subjektů nebo tzv. nezávislých sborů kandidátů v dřívějších volbách za jiné subjekty a v jiných politických dresech. Klientelismus dostává šanci, nikoliv stopku. Nabízí se i otázka, zda tu není předpoklad (nebo snad i dohody?!), že se po volbách právě s těmi současnými subjekty nějak dohodnou, vždyť jsou mezi námi i vaši, naši…byť bývalí.  

Verbální „programově bodová“ nabídka S.cz, personální nabídka v podobě kandidátní listiny a zřejmě nachystaná, veřejně prováděná korupční volební kampaň ve svém v pořadí již třetím vydání, může občanům Ústeckého kraje přivodit šok. Zde není nabízena možnost změny současného klientelismem prošpikovaného Ústeckého kraje, to je cesta jen ke kosmetické změněně současných krajských vládních tváří a klientelismem umocněným na druhou.

Vlasta B. mi promine, že si vypůjčím vtip, který mi kdysi zaslal, parafrázovaný z Mostu na ÚK – „jaký je rozdíl mezi prasetem a krajem? Žádný, jen snad v barvě????. Prase zajde na červenku a kraj na zelenku….“

Občané Ústeckého kraje nenechte se podvést, Bohouš P. z jihu Čech    

P. S.: Bohouši, zřejmě marné přání, lidi jsou jako my, strojaři, na co si nesáhnou, tak tomu nevěří, musejí si asi fakt pořádně s některými nabít h..., ústa, a ani pak nebývá záruka jistá. Vlasta B.