Cena vajec poprvé, podruhé...

06.03.2012 15:25

Stručně

Zdroj: Novinky.cz, eAGRI Zemědělství, vlastní zpráva

 

Vejce v Česku od začátku letošního roku, kdy Evropská unie zpřísnila pravidla pro chov slepic, podražila v obchodech o sto procent. Na unijním trhu totiž po Novém roce začal být kvůli poklesu produkce drůbežáren výrazný nedostatek vajec. Obchodníci mají problémy se zajištěním dodávek vajec do prodejen a předpokládají, že jejich cena ještě poroste.

celý článek zde www.novinky.cz/ekonomika/260967-vejce-v-cesku-podrazila-o-sto-procent-stacila-jedna-smernice-eu.html

 

Poznámka:

stalo jaksi módou nejen posledních dnů, že zejména euroskeptici v ČR, prostě ti kdo od prvopočátku nefandili a nefandí naší účasti v EU a naší účasti na evropské integraci, ti, co nevynechají jedinou příležitost ke kritice všeho, co od orgánů EU přichází i toho, co nepřichází, na EU a její orgány svádí všechny problémy, které však většinou mají příčiny uvnitř ČR. Nejinak je tomu i v poslední, řekněme kauze nářízení v chovu slepic a následnému prodeji, resp. současného nedostatku vajec a hlavně jejich skoro geometricky se zvyšující ceny za jeden kus.

Za vše může EU, za vše může EK, která zpřísnila pravidla pro chov slepic. Proto cena vajev v ČR šla z nějakých 2,52 na 3,06 až na současných, některých řetězcích až 64,90 Kč za deset vajec na platě. Tzn. že jedno vejce vychází téměř na 6,50 za kus a slibuje se, že bude hůř. Ceny vajec mají jít ještě nahoru. Toto zní z úst euroskeptiků zprava i zleva.

Jaká je však pravda a realita v rámci dalších, resp všech zemí EU. Z informací z portálu eAGRI Zemědělství si lze snadno zjistit, že průměr ceny vajec zůstal ve většině na stejné úrovni nebo se jednalo o minimální posuny v řádu několika desetin procent, max. několik procent (cca do 3% Belgie nebo Kypr 2,8%). Jistě není náhodou, že největší pohyby v nárůstu cen byly právě u některých zemí tzv. kdysi východního bloku, např. Lotyšsko 18,8 %, Estonsko 7,8 %, ČR 7,5 %, Slovensko 4,5 %, Maďarsko jen 3,5 %. Zajímavé je, že v zemích jako Německo, Dánsko, Velká Británie, Holandsko, Finsko, ale i Maďarsko, Řecko, Malta, Portugalsko, Rumunsko, Polsko, ceny vajec v mezitýdenním srovnání ve sledovaném období 22. a 23 týdnu zůstaly na stejné úrovni, nezvýšily se.

Samozřejmě, že navíc hra s procenty je zavádějící, protože realita na pultech obchodních řetězců v ČR je opravdu jiná a má nastoupeno do vzrůstající tendence. Příslušné kontrolní orgány by asi měly kontrolovat u prodejců nejen nebezpečné "fixlování" s daty trvanlivosti potravin, ale i cenové politiky, která českého spotřebitele evidentně poškozuje a viní z toho naše členství EU.