Čemu má posloužit tzv. velká pražská koalice?

TISKOVÁ ZPRÁVA

Politické hnutí „Občané městu, město občanům“ (OMMO) sice nepůsobí na politické scéně příliš dlouho, ale i jako „nováček“ považujeme za důležité se vyjádřit k dění, které podle nás souvisí s úrovní politiky, politické kultury, odráží a zároveň dává vážný signál k dalšímu vývoji v ČR.

Jde o nedávné uzavření tzv. velké koalice mezi ČSSD a ODS na pražské radnici. Ač „velkou koalici“ jako způsob vládnutí považujeme za jeden z běžně uplatňovaných způsobu politického fungování, už vůbec nemůžeme souhlasit nebo mlčet v této souvislosti s prosazováním zájmů jednotlivých stran i jednotlivců, včetně podezření z korupčního jednání a chování některých z nich, jak naznačuje dění v Praze.

Na podobné počínání jsme upozorňovali průběžně, programově jsme se proti němu vymezovali v rámci našeho volebního programu při nedávných komunálních volbách.

Naši zástupci zvolení za OMMO do zastupitelstev i nadále odmítají tento trend prorůstání politiky a podnikatelských zájmů, který ve svém důsledku prohlubuje znechucení občanů politikou.

Vidíme v něm totiž nebezpečí, že by se podobné počínání mělo stát standardem a sloužilo k prosazování především soukromých, často neprůhledných a podezřelých zájmů skrze politické reprezentace na různých úrovních politiky.

S podivem sledujeme, že se k spoluúčasti na těchto „hrátkách“ propůjčují zástupci subjektů, třeba právě ČSSD nebo KSČM, kteří se vydávají za největší kritiky současné vládní politiky a podobných metod vládnutí. Tento trend je zvláště zarážející, že ještě více znepřehledňuje zákulisí těchto metod a fakticky je legalizuje. Snižuje význam politiky jako veřejné služby a činí z ní úzce zájmovou, politickou hru skupin, na něž se váží různá ekonomická uskupení sledující především vlastní zájmy a potřeby. To považujeme za nedobré pro další vývoj demokracie a postavení občanů v ní.

Leoš Vaněk, předseda OMMO

Hana Svobodová, 1. místopředsedkyně OMMO

Petr Hůla, zastupitel OMMO, Milovice

04. 12. 2010