Být nejen zdraví, ale i nesmrtelní

Vážení čtenáři,

vím jako praktická lékařka, že v současné české realitě není lehké být živý a marodit. V úterý 20. 12. 2011 jsem poznala, že stejně nelehké je být mrtvý.

Ráno 20. 12. 2011 v 6 hodin skonala moje 82- letá pacientka, která bydlí v Ostravě, ale dcera si ji vzala na Vánoce k sobě do Havířova. V celém Havířově dcera nenašla nikoho, kdo by zemřelou maminku ohledal a vypsal úmrtní list i přesto, že nabízela, že jim výkon samozřejmě i zaplatí. Já jsem také neuspěla, ani nabídkou 1000,- Kč za ohledání, protože jsem měla nabitou ordinaci nemocnými a odjet do Havířova bylo riskantní a  bezohledné vůči živým pacientům v čekárně.  

Podle nového nařízení musí totiž ohledávat mrtvého registrující praktický lékař. Bez vypsaného úmrtního listu ho nesmí pohřební služba odvézt.

Dotazovala jsem se proto na zdravotním odboru Krajského úřadu v Ostravě a tam mi potvrdili, že ji ohledat musím, i když je až v Havířově. Pohotovost, že tam funguje až od 17 hodin. Ujistili mě, že se nic nestane, když tam pojedu až po 15,00 hodině po ordinaci, ale že to nemůžu nechávat až na pohotovost. Odpověď na dotaz, co by se stalo, kdyby si ji dcera odvezla třeba mnoho  kilometrů daleko, neznali.

Takže přejme si do nového roku být nejen zdraví, ale i nesmrtelní.