BOTY, aneb jednoduchá řešení máme často před očima

Chtěla bych přispět k aktuálnímu tématu o úsporách ve zdravotnictví zdánlivě úsměvným sdělením. Denně přichází k lékařům v celé republice velké množství pacientů se stížností, že je bolí paty u nohou. Praktickému lékaři nezbývá, než takového pacienta odeslat na rtg vyšetření, rehabilitaci, popřípadě při neústupnosti pacienta na ortopedické vyšetření či rtg léčbu-nebo-li - jak lidé říkají - na „ozářky pat“. Ti movitější jsou ochotni si zaplatit rázovou vlnu. Tato všechna dosti drahá vyšetření a procedury by nebyly třeba, kdyby pacienti nosili správnou obuv.

Asi 80 % takto postižených totiž chodí doma bosky, popřípadě jen v ponožkách. A ty paty si prachsprostě otlučou o podlahy. Podlahy, i když jsou pokryty kobercem, jsou tvrdší než lidská noha. Takto si nejen otloukají paty, ale protože nemají pod sebou potřebnou “pneumatiku“, která by tlumila nárazy nohou na tvrdou podlahu, tak  těmi nárazy trpí i klouby celého těla. Pokud ještě nutí chodit bosky i děti, tak se dočkají toho, že děti budou mít ploché nohy nebo deformity, protože si nožky „roztlučou“.

Do jaké míry se chození bosky podílí na tvorbě skolioz, jsem se zatím nikde nedočetla, ale zcela určitě lze předpokládat, že ty nárazy drobným kloubům pateře neprospívají. Asi 10 % chodí ve tvrdých korkáčích nebo dřevákách a zbytek v různých vyšmajdaných  „škrpálech.“ Pokud mají v bytě plovoucí podlahy nebo dlažbu, je situace ještě horší, protože podlaha je ještě tvrdší.

Nejinak je to s chůzí venku. Chodníky i silnice jsou samý tvrdý beton a asfalt. Bosky bychom mohli chodit jedině po měkkém trávníku, ale takovou šanci vlastně nemáme.

Jak by správná obuv měla vypadat?? Nejdůležitější je pružná, pérující podrážka, aby mohla plnit funkci jakési pneumatiky, která tlumí nárazy nohou. Takže v žádném případě ne korkáče nebo dřeváky či jiné tvrdé materiály. Opakuji ne korkáče - jsou tvrdé !!!.Zdůrazňuji to proto, že i když pacientům minimálně 3x opakuji, že ne korkáče, tak oni si je stejně koupí a pak trpí ještě více. Ne všechno, co je označeno jako „ zdravotní“, musí být nutně zdraví prospěšné. Nezapomeňme, že v dnešním světě je za vším byznys.

A lidská bolest je byznys obrovský. Nejlépe vypracovaná je sportovní obuv, která má uvnitř podrážky vrstvu vzduchu, takže je to taková malá pneumatika. Ale pozor!!  Módní sportovní obuv s tenkou podrážkou není dobrá - jste v ní jako bosi. Též není vhodná obuv, kde je v podrážce jen molitan, který se snadno prošlápne a jste opět jako bosi. Možná, že jste si všimli, že v západních zemích jdou ženy do práce po ulici ve sportovních botách a  v práci se teprve přezují. Pokud musíte nosit v práci lodičky, je třeba vědět, že se i elegantní  vyrábějí s antistresovou podrážkou, která tlumí nárazy na podlahu.

Jak vidíte, vše by mohlo být snadno pochopitelné, ale není. Minimálně 50 % pacientů tomuto poučení nevěří. Takže při poučování nastávají situace vhodné k natočení dalšího dílu „ Vesničky mé střediskové“. Takže slyšíme od pacientů například: Kvůli vám přece nebudu vyhazovat peníze za boty. Ať mi je zaplatí zdravotní pojišťovna. Kvůli vám si nebudu ničit koberec. To mě nezajímá, dejte mi nějaké tablety, ozářky. Najdu si jiného  lepšího doktora. V tom jim nemůžeme bránit. Obvykle přijdou po čase znova se stejnými i horšími potížemi po absolvování řady drahých procedur, ale nadále chodí doma bosky. V tom případě již kapituluji a říkám jim, že je nám jedno, že chodí bosi, protože nám alespoň dají vydělat. Tady teprve zbystří, protože dát někomu vydělat, je přece jen na pováženou a teprve si boty opatří.

Musím ocenit, že většina mužů mé rady ihned pochopí, řka: „Že mě to nenapadlo dříve“ - a jdou si koupit boty. A jeden z těch mužů mě požádal, abych na toto téma napsala tento článek, protože se o tom nikde nedočetl. A navíc, kolik by se ušetřilo ve zdravotnictví financí a hlavně bolesti, protože otlučené paty sakra bolí.

Možná máte v paměti, kdy bolesti paty vyřadily slavného ostravského fotbalistu Baroše z důležitých mezistátních utkání. Dělali s ním všechno možné, ale nechali ho chodit bosky po tvrdé podlaze, jak bylo vidět v televizi a pak se divili, že se navzdory náročnému léčení nelepší.

MUDr. Růžena Šarišská