Blbý a blbější

27.03.2013 19:20

Nevím, jak vám, ale mně se poslední dobou při pohledu na současnou politickou scénu, jednání a chování některých (ne-li většiny) politiků velice často nabízejí určité reminiscence a paralely z oblasti kultury, zejména komediálního rázu. Včera (26. 3. 2013) to například byla vzpomínka na film typu bláznivé road movie režiséra Petera Farrellyho. Film Blbý a blbější je z rodu "buranských" komedií; už svým názvem naznačuje, že vyprávění odvozuje hlavní komediální efekt od hrdinů, kteří příliš rozumu nepobrali.

Přesně takový dojem jsem měl, když jsem na internetu četl dvě agenturní zprávy. První byla na iDNES.cz pod názvem „Novinářem na Hradě. Na ženu prezidenta se neptejte“. Její autor J. Kopecký zde informuje, jak to na Hradě chodí již za dosavadního krátkého prezidentování M. Zemana a že se vlastně k novinářům nastavila stejně pokroucená pravidla jako za V. Klause a jeho „melody boys“. Autor sděluje svou zkušenost: Jít jako novinář na Hrad na tiskovou konferenci předpokládá, že se musíte připravit na tři věci. Buď že nebudou otázky vůbec žádné, nebo že to schytáte, když se zeptáte špatně, jako reportérka televize Nova. Nebo předem zjistíte, že nedostanete slovo“.  Pravidla „hradní mediální hry“ jsou nastavena velice - tak nějak zemanovsky, tvrdě a subjektivně. Tomu pak často odpovídají již standardní odpovědi, které jsou strohé, obhroublé až nevkusně vulgárně urážlivé. Jako za předchozího prezidenta je dopředu stanoven počet otázek i to, čeho se budou týkat a ptát, je dovoleno jen někomu a některým… Navíc, když se někdo zeptá dle názoru dotazovaného prezidenta nevhodně, utrží odpověď jako redaktorka TV NOVA, kdy na svůj dotaz na práci Zemanovy manželky, tedy tzv. první dámy slyšela: "Je to naprosto dotaz odpovídající bulvární televizi a já vám za něj děkuji. Moje žena již nepracuje, protože povinnosti první dámy budou vyčerpávat její čas do té míry, že na standardní pracovní poměr čas mít nebude," pokračoval v odpovědi“.

Obdobně se vypořádal i s druhou otázkou, jak jde jeho dceři Kateřině škola. "Moje dcera má individuální plán, děkuji vám za jako obvykle inteligentní otázku," odvětil rozladěný Zeman. Druhým pardem do tandemu, dle paralely k uvedenému filmu k blbému, tedy ten „blbější“, byl jak jinak poslanec za KSČM M. Grebeníček. Z agenturní zprávy na Deníku.cz převzaté ze servisu ČTK a nazvané „Grebeníček: Nechte si Mašíny, Palach je náš“. Nepoučitelný, bývalý předseda KSČM v PS P ČR opět perlil. Grebeníček napadl kritiky svého tvrzení, podle něhož sebeupálení Jana Palacha v roce 1969 nebylo namířeno proti komunistické totalitě. Neušetřil ani prezidenta Miloše Zemana, který Grebeníčka označil za neostalinistu. „Nechte si Mašíny, Palach je náš," řekl mimo jiné komunistický poslanec ve svém obsáhlém vystoupení, a aniž si to zřejmě uvědomil, zabil Palacha podruhé… Uvedl, že Palach byl dobrovolně v Sovětském svazu na brigádě, o duchovním otci komunismu Karlu Marxovi mluvil jako o géniovi a napsal seminární práci o dějinách Kominterny. V souvislosti se svými kritiky a debatou o Palachovi mluvil o „obludných lžích a účelových dezinformacích" a o „pokleslé duševní a politické úrovni těch, kteří si vystačí s kompilací polopravd, lží a nenávistných výpadů". Zeman pak podle Grebeníčka „navzdory svým proklamacím mediální manipulaci propadl". Ve vztahu k M. Zemanovi jde o nějaký psychický zkrat nebo nějaký blíže nespecifikovaný vztahový posun, protože např. v prosinci 1999 okamžitě po ukončení jednání V. sjezdu KSČM odjel ze Žďáru nad Sázavou, kde se sjezd konal, s demižonkem svého červeného vína za M. Zemanem na jeho chalupu na Vysočině, aby mu podal raport, jak vše zvládl. Ale nepodařilo se mu jet zřejmě dle domluvy až tak rychle, protože nejmenovaná bývalá redaktorka Práva volala prvního místopředsedu KSČM, že u Zemanovy chalupy mrzne a kde že ten Grebeníček vězí a zda tedy vůbec dorazí. Odpověď mohla jen těžko dostat, protože o této servilní návštěvě (nebo jak to další bývalý místopředseda KSČM a současný europoslanec nazval – análně speleologické) totiž nikdo z nejbližších spolupracovníků M. Grebeníčka nevěděl. Chlapci se družili a nyní toto? No co to?

Jak říkám, současná politická scéna, jednání a chování některých (ne-li většiny politiků) je studnicí pro řadu nejen „kulturních“ paralel a reminiscencí. Jen se obávám, aby nedošly (i) až k Mlčení jehňátek… Již k tomu nemají daleko.

více na www.balin.cz