Bída politické kultury a ignorance názorů občanů na pokračování

28.04.2012 15:34

V sobotu 21. dubna 2012 vyslovilo své NE vládě premiéra Nečase přes 120 000 demonstrantů ze všech společenských, profesních a věkových skupin občanů. „Hrdinně“ se k jejich protestu svými podpůrnými vyjádřeními (několik i osobní účastí) připojili někteří představitelé parlamentních politických stran. Sobota je pryč, ne-li přímo fuč, vláda se jen ušklíbla a život by měl jít dál. A taky že jde.

Ve čtvrtek 26. 4. 2012 měli titíž představitelé politických stran zastoupených v Senátu PČR, zejména ti, co podpořili sobotní demonstraci (ČSSD a KSČM) šanci vyjádřit se zásadním způsobem k dlouhodobě kritizovanému problému tzv. doživotní imunity poslanců a senátorů. V návrhu novely ústavního zákona, ne menšího než je No 1 - Ústava ČR se v předloženém senátním tisku č. 297 projednávaly dva velice stručné body vymezující úpravu oné imunity zákonodárců jen na dobu výkonu mandátu poslance a senátora. Návrh samozřejmě „neprošel“. Konečně, jak jinak, že?

Z 81 senátorů bylo přítomno „jen“ 48, takže kvorum potřebné ke schválení novely postoupené do Senátu z PS PČR bylo třeba 29 hlasů, tedy tři pětiny, jak Ústava přepokládá u schvalování právě ústavních zákonů. Zákon podpořilo jen 27 senátorů a senátorek a 2 hlasy tak k přijetí, resp. „narovnání“ institutu imunity chyběly. Klub ČSSD „dodal“ jen 19 hlasů z celkového počtu svých 41 senátorů (18 „alibistů“ nebylo hlasování přítomno, 2 se zdrželi a 2 byli dokonce proti). Přístup senátorů za ODS se dal přepokládat a očekávat. Zákon podpořili jen 2. Jistě nebylo náhodou, že šlo právě o dva, kteří na podzim 2012 budou své mandáty obhajovat (R. Svoboda – Brno a A. Vondra – Litoměřice), a určitě se obávali, jak by svým potencionálním voličům vysvětlovali, že se nechtěli své nepříliš opodstatněné výsady vzdát. Z Klubu KDU-ČSL souhlasili 4 senátoři a 2 nebyli na hlasování. Podobně se zachovali členové Klubu TOP 09 a Starostů, kde vyslovili souhlas 2 senátoři a 3 na hlasování nebyli. Z tzv. nezařazených nepodpořil přijetí změny v imunitě nikdo. Tvář „opozičníka“ se vším a všemi, co nesouvisí s rasistickými přístupy k Rómům, si zachoval senátor za Severočechy.cz J. Doubrava, který byl proti návrhu. Jeho kolegyně ze stranického trička S.cz, „virtuální bojovnice“ proti korupci A. Dernerová, zvolila přístup, kdo uteče, ten vyhraje a hlasování se nezúčastnila. Podobně „rozporně stejný“ přístup zachovali i senátoři za jinak zásadovou KSČM – V. Homolka asi v zákulisí „kafoval“ nebo připíjel na vítězství zbraní KSČM a S.cz s dříve jmenovanou senátorkou a jeho kolegyně M. Bayerová se hlasování zdržela. Stejně se zdržel poslední do počtu 81 senátorů bývalý senátor za ODS, dnes nezařazený P. Pakosta. Tak vidíte, a pak, že se naši zákonodárci nedokáží napříč politickým spektrem shodnout, zejména když jde o ně a jejich pozice. Pak se to na politické paletě „sešmachtlá“ vše dohromady – oranžová, modrá, rudá, zelená, žlutá … a nedivme se, že občas se to slije do hnědé až černé a obrazy jsou k nekoukání.

Prostě bída politické kultury české politické scény a ignorance názorů občanů má svá pokračování a začíná povážlivě pomalu chybět těch (krom některých občanských iniciativ a ještě méně médií), kdo by je kritizoval, pranýřoval nebo alespoň sledoval a občany informoval. Předpokládám, že ale případnou generální stávku poslanci a senátoři za ČSSD a KSČM většinou podpoří alespoň verbálně, vždyť mají imunitu, a v tomto případě dokonce doživotní.

Hezký den.