ANKETA na téma ANO2011 (11-2011)

Vážení čtenáři,

provedli jsme tzv. rychlou anketu na následující dva dotazy, které souvisejí s iniciativou ANO2011 podnikatele Andreje Babiše:

 1. Co očekáváte od iniciativy podnikatele A. Babiše ANO2011?
 2. Podpořili byste tuto iniciativu?

Odpovědi následují - viz dole

 

 

Jiří Koukal, Znojmo

 

 1. Tato iniciativa se zrodila velice rychle a je k neuvěření, že se jí dostalo ve veřejných médiích takové publicity. Jestliže by chtěl Babiš, či jeho iniciativa něco radikálně změnit k lepšímu, byl by Babiš jistě zastřelen (upalování za volnomyšlenkářství probíhalo ve středověku) a jeho oběti by si pak bylo nutné nesmírně vážit. Pokud zastřelen nebude, bude využívat své získané pozice ve volbách ke svému prospěchu. S nostalgií lze listovat historií, kdy v době Rakousko-Uherska přispívali čeští vlastenci na veřejně prospěšné stavby nebo např. tehdy na založení české univerzity. Bylo by zajímavé se zeptat dnešních politiků včetně těch nejznámějších, kolik oni přispěli např. na novou knihovnu, vybavení univerzit, opravu Karlova mostu, atd. Takového člověka, jako byl svého času architekt Hlávka, který přispěl na založení české univerzity ze svých, poctivě vydělaných prostředků 200 000 zlatých, dnes nenajdete. Těch co se ale chovají ke své vlasti jak zlatokopové a "odkloňují" své peníze jinam - tedy do Švýcar a daňových rájů, těch by bylo dost. Kolik asi musel dostat náš bývalý guvernér Národní banky a na chvíli premiér Tošovský za prodej - tedy výměnu desítek tun českého zlata za německé dluhopisy. Jaký byl asi výnos z takové transakce? Jeho významný post ve švýcarské bance je jistě pro něho dobrá směna.
 2. Nedůvěřuji, a to bohužel, žádné zbohatlé celebritě. Nechť ale iniciativa Babiše ukáže, co umí a pak se uvidí. Ostatně v této zemi není už co tunelovat, jen postupně přivádět lid obecný ke všeobecné tvrdé robotě jak ve středověku (nucenými veřejnými pracemi v době podpory v nezaměstnanosti to začíná), aby šlechta mohla dál žít v přepychu. Novodobá šlechta se bohužel z historie vůbec nepoučila.

 

 


 MUDr. Růžena Šarišská, Ostrava

 

 1. Myslím si, že ANO2011  může získat hodně lidí, hlavně střední třídu. Lidé nevěří zaběhnutým a zprofanovaným stranám. Může vytáhnout k volbám lidi, kteří nechodili volit. V tomto ohledu  by podobně mělo působit OMMO. Předem nelze odhadnout,  jestli se budou držet volebního programu. Věřím, že např. voliči KSČM a ČSSD určitě neočekávali, že jejich zastupitelé půjdou naprosto proti svému volebnímu programu v otázce nemocnic v Moravskoslezském kraji a ač si říkají, že jsou strany levicové, se zachovali hůře než strany pravicové.
 2. Pokud bych nebyla v OMMO,tak bych i uvažovala o tom, že bych  ANO2011 podpořila.

 

Ing. Petr Hůla, Ph.D., Milovice

 1. V tuto chvíli jsem spíše skeptický, mnoho neočekávám. Ale čas ukáže.
 2. V tuto chvíli ne.

 

PhDr. Josef Heller, CSc., Praha

 1. Nic pozitivního, jen další komercionalizaci politiky, přímější vazbu mezi kapitálovýmni lobby a politikou, už takové akce byly v regionálním mšřítku. Věřím, že v dané situaci silně rozhořčení občané tuto bezostyšnost velkého kapitálu nespolknou.
 2. V žádném případě.

 

Vlastimil Balín, Most

 1. Já nic, tedy naprosto nic pro tzv. normální lidi, zejména důchodce, mladé rodiny s dětmi, samoživitele, prostě lidi v sociální tísni, žijící od výplaty k výplatě. Ale její iniciátor pan Babiš zřejmě docela dost, a dovedu si představit, že lidé nejen s minulostí v KSČ jsou natěšeni též. Kdyby však měli blíže specifikovat nač, bylo by zle. Protože znám tuto mentalitu, dovolím si konstatovat, že mohou mít pocit, že konečně kdosi, kdo má své kořeny v předlistopadové KSČ nastolí pořádek dle jejich paměti. Pranic si neuvědomují, že jde o člověka, který v podstatě vstoupil do řad miliardářů přes všeobecně známá a „podivná“ léta devadesátá. Mohu se proto ptát: že až nyní si tento jistě dobře informovaný člověk na boj také s korupcí vzpomněl. Ale jistě byl ve správný čas na správném místě a zřejmě se moc „nežinýroval“. Pryč s korupcí a ANO2011 vám to občané zajistí! Bohužel se mu mediálně působící podpora může dařit, protože naivita a bohužel tzv. jednoduchost již několikrát oklamaných občanů ČR zřejmě nemá hranic ani konce. Když se podívám, jaké tzv. osobnosti se již nyní v rozjezdu tohoto dalšího „propagandistického podvodu století“ k tomuto populistickému a chytlavému „projektu“ připojují, jde mi mráz po zádech. Od podnikatelů, politiků kandidujících do různých zastupitelských sborů za různé a i více subjektů, až po tradiční naivy, kteří se vždy spolehlivě nadchnou pro vše jakoby nové. Vyhánění čerta ďáblem, však určitě za „z gruntu“ nové lze považovat jen stěží.
 2. Již z odpovědi na první otázku je zřejmé, že tuto iniciativu bych nepodpořil v žádném případě. Já totiž ani na chvíli nevěřím, že on či následně jeho iniciativa jdou bojovat s korupcí nebo mají snahu nastavit konečně čistější demokratické standardy politické kultury v ČR. Nelze rovněž přehlédnout, že již od prvopočátku je spojena s řadou osobností, jejichž jméno bylo pro projekt ANO2011 zneužito a dementovali svou podporu, kterou se přitom iniciativou honosila. Zaznamenal jsem i absenci solidnějšího intelektuálního zázemí a našly by se další důvody pro mé NE tomuto ANO. Protože vím, že i to „ano“ se dá bez problémů koupit. A v tom je ten problém – za peníze (nechci říci, že korupční) se jen stěží dá poctivě a upřímně bojovat proti korupci. Nehledě na to, že některé osobnosti si sebou nesou „korupční odér“. Nebudete tomu věřit, ale i takové prestižní ocenění jako je Cena Františka Kriegela se nechá pro někoho koupit. A ta osoba, mající být zřejmě dokonce jakousi „vlajkovou lodí“ ANO2011, pak jde bojovat proti korupci a má poskytovat důvěryhodnost a přitom třeba hlasovala pro problematický prodej majetku v hodnotě 520 mil. za „nějakých“ 28 mil. Kč nebo jezdila na zahraniční stáže za peníze firem vyrábějících a prodávajících zdravotnickou techniku? Chudák pan Kriegel.


 

RNDr. Marta Bayerová, Znojmo

 1. O iniciativě pana Babiše v podstatě moc nevím. Z počátečního hnutí ANO2011 se má posléze vyvinout nová strana, do které on sám údajně (kvůli svému bývalému členství v KSČ) nemíní vstoupit. Jeho protikorupční snahy se projeví, až vstoupí na scénu. Je však otázkou s jakými lidmi. Jednu takovou  "protikorupční stranu" již máme. A zkušenosti s rovněž.
 2. Nemohu se vyjadřovat o podpoře něčeho, co není, neznám program, lidi, kteří se v rámci  hnutí - strany budou angažovat.

 

Hana Svobodová, Most

 1. Určitě pohyb ve veřejném mínění, s čímž iniciátoři také počítají. Navíc podnikatel Babiš je jistě ten, pro něhož investice do podobného projektu nejsou něčím „ruinujícím“ a mohou být směrem do „veřejného prostoru“ jakousi legalizací podobného profilu budoucích politiků právě v českém prostředí. Svým způsobem to může být svého druhu odreagování se od světa podnikatelského směrem k politickému dění, kde podobná aktivita v českých končinách je zatím ojedinělá. I když někteří v jeho projektu hledají paralely se stranou Věci veřejné, myslím, že to není jedno a totéž. Projekt, s nímž pan Babiš přestupuje před veřejnost je jakousi snahou o „očištění“ let devadesátých a vazeb, s nimiž se spojují některé její poměrně známé persony, mezi něž pan Babiš bezesporu patří. Snad proto bych v tom také nehledala rozhodnutí jedné osoby. Pokud ani tohle nebude pro určitou část politické scény, skupiny, jednotlivce i občany jedním z dostatečných důvodů k zamyšlení, co vlastně čekat od těchto aktivit, pak ještě musí v českém prostředí dojít k nejednomu otřesu. Ale uvidíme,…, jak se říká.
 2. Mohu podpořit něco, o čem vím, přesvědčuji se, že takové snažení se může vyvázat z vlivu tradičních negativních vazeb politického a ekonomického prostředí, které má u nás bohužel „pevné místo“ díky tradičním parlamentním stranám. Bohužel si nemyslím, že iniciativa pana Babiše začala a bude moci pokračovat tak, aby např. tento můj postoj významně změnila.