ADVENTNÍ ZAMYŠLENÍ

29.11.2016 10:16

Nechce se tomu ani věřit, ale adventní čas už je tady, a s ním pomalu, ale jistě blížící se Vánoce.

Advent je pro mě (a určitě nejen pro mě) časem předvánočního shonu, úklidu, pečení cukroví, ale hlavně zastavením, radostí, očekáváním, dobročinností, a myslím si, že i bilancováním v závěru roku. Někdo hodnotí své novoroční plány až s příchodem roku nového a s novými  (většinou pak s nesplněnými) předsevzetími. Někdo bilancuje plnění svých plánů průběžně a někomu to přijde prostě zbytečné. A život jde stejně dál.

Záleží také na tom, kdo, jaké plány a sny má. Osobní, rodinné, pracovní, politické, prostě mohou být různé. A určitě záleží na podmínkách ke splnění plánů, často také na „ostrých loktech“ k jejich prosazení, znalosti věcí, nejednou na známých a jejich postech. To platí zejména při uskutečňování plánů „politických“ a ve veřejném životě.

Já osobně dávám přednost férovému a čitelnému jednání, bez kliček a podrazů, a jsem přesvědčena, že i moji kolegové, zastupitelé za hnutí OMMO v Bakově nad Jizerou. Ani mne, ani Vaška Grünwalda a Vláďu Šlégla „nehnala do politiky“ v r. 2014 snaha získat pro sebe nějaké výhody, ale mít možnost podílet se na veřejném životě ve městě trochu jinak, než tomu bylo v minulém volebním období. Podařilo se nám to? Resp. daří se to? Protože do konce volebního období ještě nějaký ten „pátek“ zbývá. Pokud chceme najít správnou odpověď, musíme si porovnat volební program OMMO, programové prohlášení rady, plán města a roční plnění rozpočtu. Myslím však, že můžeme s čistým svědomím říci, že se snažíme naše plány a volební sliby plnit. Ne vždy je totiž všechno tzv. zalité sluncem, a někdy je nutné sundat si „růžové brýle“, zejména při konfliktních situacích na jednáních zastupitelstva. Občas se člověk nestačí divit, co lze vymyslet a jak lze i z „komára udělat velblouda“. Ale to je ta „politika“, a všichni víme, co se o politice obecně říká… Ač politika je především výsledkem lidského snažení. Takže je dobré tak nějak začít při kritice také u sebe!

Nesmíme se vzdávat, vždyť to neděláme jen pro sebe, ale pro lidi ve městě a v našich místních částech. A také proto, že jsme ve volebním programu slíbili, že učiníme všechno proto, abychom neudělali ostudu sobě, ani hnutí OMMO, které nás v komunálních volbách zaštítilo a podalo pomocnou ruku (za to velký dík). 

Do konce roku chybí zhruba měsíc. Je před námi schválení rozpočtu na příští rok, shrnutí celoroční práce, vyhodnocení věcí dobrých, i toho, co se nám nepovedlo, a co musíme v příštím roce napravit. To už je zase to bilancování…

Ale hlavně se budeme těšit na Vánoce, na klid a porozumění ve svých rodinách, na šťastné úsměvy dětí z tolik očekávaných dárečků, na setkávání s přáteli. A abych nezapomněla: aspoň na chvíli zapomeňme na starosti, na zbytečné spory a vzájemné osočování. Že je to nejtěžší? No, když se budeme zase snažit společně, mnohé – i to nejtěžší – se nám bude dařit určitě lépe zvládat.

Takže pohodový adventní čas a krásné Vánoce všem!     

Jaroslava Čermáková, členka rady města za OMMO