Potvrzení znalosti a poprskaný krk…

08.10.2013 09:22

Přiznám se, že jsem na třetí díl povídání si v moderovaném pořadu Městské knihovny Most, tentokráte s ředitelem a výkonným tajemníkem Sdružení Mostečané Mostu (SMM) Františkem Rybou nešel s přehnanými očekáváními. Spíše s tím, že si zřejmě potvrdím, co vím. Stalo se. Jen ten můj poprskaný krk od za mnou se neustále pohybující pracovnicí SBD Krušnohor, která zřejmě plnila úlohu „vrchní roztleskávačky“ ve velice malém počtu dorazivšího fan-klubu, byl jakýsi nadstandard. Přesto musím říci, že i díky moderátorské dvojici a její dramaturgii, kdybych neznal některé věci a charaktery, musel bych pozvané osobnosti F. Rybovi dát ještě ke vstupnému ve výši 20,- Kč další jednu korunu, jak dobře a lidsky se snažil až na výjimky představit. Je to slušný „šíbr“.

Charakter nadstandardu a standardu mělo však zahájení a první část pořadu Zná-Most. Nasvícené podium, naaranžované květinovou výzdobou, z reproduktorů znějící představení hlavního protagonisty F. Ryby – ředitel a výkonný tajemník SMM, absolvent dvou středních škol (Gymnázium Litvínov a SPŠ Duchcov), člověk kombinující pozitivní vlastnosti (to snad psal tiskový mluvčí SBD a S.cz), který vytvořil SBD Krušnohor a dokázal navýšit počet bytových jednotek z 6 500 na 22 000 atd. Nakonec se rozezněly fanfáry ne nepodobné nástupu prezidenta do jednacího sálu. Moderátor pořadu k tomu ještě přidal story své „známosti“ se zpovídanou osobností Mostu (i když F. R. je z Lomu), jejíž kořeny sahají až do pionýrských let neposlušného fungování mládežnického klubu Neprakta, kde je Franta mnohokráte zachraňoval od průšvihů. Moderátor proto nehodlal hrát „divadlo“ se vykáním a v dalším průběhu pořadu si tykali, což však nebránilo pokládání dotazů tzv. na tělo (konečně byly rovněž stejné jako u předchozích dvou besedníků, kde druhý z nich byl rovněž známostí moderátora z éry předlistopadového Neprakta klubu, jaká náhoda….).

A pak již následovalo tzv. tradiční zahřívací kolo, kde padaly stejné otázky jako v předchozích dvou pořadech s primátorem Mostu V. Vozkou či bavičem V. Hronem. Takže F. Ryba ví, co je facebook, ale nepoužívá jej. Drogy nebere, nekouří, vypije tak jednu lahvičku vína týdně (to se snad domluvili s primátorem nebo více u SMM, S.cz či SBD Krušnohor nesmějí) a nesnáší hloupé lidi. Neslaví sv. Valentýna, ale slaví MDŽ, nejoblíbenějším místem v Mostě je pro něj děkanský kostel, že jeho název je Kostel Nanebevzetí Panny Marie nedodal. Výšku hradu, jak se ptal moderátor, neznal, ale dotaz měl spíše znít, jak vysoký je kopec Hněvín, kde stojí stejnojmenná replika středověkého hradu (omlouvám se za svůj přehnaný perfekcionismus). Ta výška je 399 metrů, to jen informace pro další diskutující, aby byli více in, protože se bude opakovat i dotaz na den, kdy vlastně byl 17. listopad. F. Ryba tipl čtvrtek, ale byl to pátek a on byl jako vždy v práci. Na dotaz, v co věří, zněla odpověď, že bude líp, což mě trochu vyděsilo, cože to tedy na nás Mostečáky ještě lepšího SBD Krušnohor, SMM a S.cz chystají.

Pak byla vložena neformální zlidšťující vsuvka, kdy moderátoři „neformálně“ připomněli, že následující den má svátek František, nejen ten z Assisi či Vatikánu, ale i z SBD, F. Ryba. Protože byli dobře připraveni a zřejmě instruováni jeho nepočetným doprovodem, darovali hračku na pracovní stůl (snad to nemělo znamenat, aby si v pracovní době alespoň hrál…). Od zlidšťování se přitvrdilo a padl dotaz na SPZ morky či služebního auta. Protože nevěděl, připravený moderátor napověděl – motorka konečné 0099 a auto 0001. Moderátor přitvrdil – má to snad něco znamenat?  Ryba tvrdil, že údajně ne, protože o služební auta se stará, jak jinak, než firma Autoplus Most, která se nechvalně známým způsobem mihla i v prodeji lokality Bomba v Lomu neexistujícímu subjektu…) a dodává auta i s SPZ. Moderátor pokračoval, s J. Zelenkou by vám odešel největší sponzor, kdo by vás v tom případě sponzoroval, kde byste vzali finance na Vaše okázalé volební kampaně. Pohotová odpověď – „Zelenka nebyl jediným sponzorem, v Mostě jich máme více a všichni nás budou rádi sponzorovat“…, aby taky ne, vždyť se lze s jistotou domnívat, že to budou právě firmy dostávající od SBD Krušnohor investiční zakázky nebo ty, co nahradily tu „nepočetnou, línou a opilou“ pracovní četu vlastních zaměstnanců, o níž bude ještě řeč.

A pak se šlo, jinak to ani nešlo, na aktuální téma – kauza pokusu odvolání náměstkyně primátora Mostu H. Jeníčkové a odstoupení F. Ryby z funkce předsedy hnutí S.cz a jeho předsednictva. F. Ryba obvinil J. Zelenku z toho, že onen nepochopitelný krok poškozující hnutí S.cz učinil z důvodu svých osobních ambicí a dlouhodobé nenávisti vůči H. Jeníčkové. A protože, když se svým návrhem, který na zastupitelstvu nakonec do standardnější podoby podala zastupitelka a senátorka za S.cz A. Dernerová, neuspěl, a zastupitelé odvolání odmítli zařadit na program jednání, začal J. Zelenka vyhrožovat, že hnutí udělá problémy, že poškodí SBD i F. Rybu. Proto údajně, aby nebyly uvedené subjekty poškozeny, odešel F. Ryba z funkce předsedy S.cz i jeho předsednictva. Což mu však nebránilo, aby jako „nefunkcionář“ objížděl ZO a okresní koordinátory S.cz v ÚK. Na pohotový dotaz moderátorů, že snad by měli jezdit funkcionáři ve funkcích, kontroval, že on má mezi členy důvěru, autoritu a jemu věří a jdou za ním. No, popravdě řečeno účast lidí na besedě, kde bylo celých 20 lidí, včetně organizátorů z MěK, jednoho nespokojeného občana (Milana Okrouhlého ze samostatného bytového družstva vlastníků, majícího s SBD, resp. s F. Rybou nepříliš dobré zkušenosti) a dvou členů OMMO, ukazovala na pravý opak oné popularity osoby ředitele SBD a výkonného tajemníka SMM.

O tom, co J. Zelenka udělá, se nevědělo. Jenže dále bylo potvrzeno, že Zelenka již před dvěma měsíci upozorňoval, žádal atd., ale F. Ryba požadoval konkrétní důkazy, protože H. Jeníčková je perfektní zastupitelkou, ženou na svém místě…Tak trochu nějak schizofrenní povídání a argumentování. Podobně jako odpovědi na dotazy typu, proč nejde do voleb hnutí S.cz samostatně, ale na kandidátce Babišova ANO. Údajně si s kandidaturou za Suverenitu J. Bobošíkové při posledních volbách hnutí S.cz prostřednictvím svých kandidátů J. Zelenky a B. Schwarze otestovalo, že podporu lidi ze S.cz mají. Většinu hlasů pro kandidátku BoBo obstarali údajně oni. Následně „koketovali“ s hnutím Občané.cz (doktorem Pavlíkem), ale to nevyšlo. Tak se sešli s Babišem a zjistili, že Babiš je vlastně Zelenka, že jejich programy jsou podobné, a tak jsou kandidáti S.cz na kandidátce ANO, a zejména náš Broňa Schwarz má šanci jako dvojka uspět, a budeme mít svoje poslance, protože přes ty jiné se nám nepodařilo nic prosadit (taky jste si všimli, že na dotaz, proč nejdete do voleb sami, se neodpovídalo a neodpovědělo?). Ale bylo toho víc. Vždyť jsme si naši pozici otestovali, sděloval vzrušeně F. Ryba, zkusili jsme nasadit do senátních voleb „naše“ kandidáty a oni uspěli, ono se to povedlo. Povedená je dikce „naše“ kandidáty, když Doubrava za sebou táhl image ze svého působení v KSČM a Dernerová z několika předchozích subjektů, za které kandidovala do mosteckého zastupitelstva, aby ji nakonec finance J. Zelenky, pro nějž neměla v předchozím období příliš lichotivé charakteristiky, dostal do senátu. „Proč nekandiduješ ty, Franto, když máš takovou podporu nebo je pravda, co se říká, že za sebe raději vystrkuješ jiné?“, ptal se moderátor. Odpověď byla opět po ruce – v roce 1989 jsem tomu, co jsem dělal, věřil a zařekl jsem se, že do politiky již nikdy nepůjdu. Pak ale nám město za Šulce začalo házet klacky pod nohy, nekomunikovalo a lidi nás přesvědčili do toho jít a kandidovat a obsadit radnici, což se nám nakonec opakovaně podařilo. Uspěli jsme i na kraji, kam jsme šli hlavně kvůli tomu, abychom dosáhli i na krajské finance. Byli jsme ostrůvkem v modrém moři a nyní jsme ostrůvek v oranžovém moři (zajímavé, že na kraji vládne KSČM jen formálně, když se S.cz necítí být ostrůvkem v rudém moři…). Franta byl opravdu boží, „nabonzoval“ toho na sebe i S.cz, potažmo SMM více než chtěl, a snad si to ani neuvědomoval.   

Korunu nasadil konstatováním, že nemá smysl si dávat do volebního programu boj s korupcí, protože stačí jen na komunální úrovni dobře dělat a korupce zde nemá šanci. Tato slova by stálo pozlatit a zarámovat a připomenout je, až se pohne řešení mosteckých kauz. Zřejmě i zapomněl, jak obsazovali SMM násilně kancelář primátora po volbách v roce 2006, kdy jsme byli celé republice pro smích a kdy se muselo konat nové ustavující zasedání Zastupitelstva statutárního města Most. Ano, F. Ryba rád a často zapomíná na spoustu jiných věcí.

Mohly to dokázat i dotazy přítomných občanů. Jenže jako první se zapojila zřejmě tisková mluvčí Městské policie Most, kterou zajímalo, jak pan Ryba hodnotí spolupráci s MěP a jestli má tato služba smysl. Hezká nahrávka na smeč, jenže pro koho, když zde byl toliko fan-klub? Jedině, že to zvěční v měsíčníku Krušnohor přítomný redaktor Prokeš. Policie samozřejmě smysl má, řeší to, co nezvládá stát a jeho policie, mají dobrou zkušenost nejen s mosteckou, ale i litvínovskou MěP atd. Z odpovědi na dotaz M. Okrouhlého, který byl podán poněkud zmatečně, se F. Ryba vykroutil. Udělal ze sebe nevědomého, že on se snaží být čestný a slušný a jakoby nevěděl, na co se tazatel ptal. Šlo o kauzu trvající již několik let, kdy SBD Krušnohor, nebo spíše F. Ryba osobně, protiprávně, nechtělo nájemníkům z ul. Družstevní, bývalá samospráva SA 4 - 6 odprodat byty do osobního vlastnictví. To se sice i s mou pomocí ještě jako senátora po několika měsících podařilo, ale za pět let nebylo SBD schopno převést do vlastnictví další nebytový prostor patřící rovněž k této samosprávě. Další odpovědi, kdy se F. Ryba chlubil, jak byl nejmladším předsedou samosprávy či jak v bloku I. v Janově „pod lesem“ byli družní, jak grilovali a pekli buřty atd., nestojí za zaznamenání. Něco jiného je, že je motorkář, vlastník tzv. čtyřkolky, což samo osobě poněkud předurčuje některé věci, jeho chování a jednání. Ale výjimky jistě jsou. Podobně jako informace, že SBD v současné době odstoupilo od bytové správy jednoho, resp. dalšího domu v Janově, a tak s ním má nyní starosti město Litvínov, protože on si ten Šťovíček stejně zřejmě nic jiného nezaslouží (někdy si myslím, že kdyby někteří lidé toho Šťovíčka neměli, tak si jej snad vymyslí…). Ono vůbec, co se družstevníků nedaří, je dáváno za vinu státu nebo někomu odjinud. I F. Ryba doslova ožil, když došlo na problematiku nažívání s menšinami, hlavně s Romy, resp. Cikány, jak je nazývá. Za všechny problémy družstva totiž ti „nečistí“ Cikáni zřejmě mohou a je potřeba s nimi zatočit, a to zařídí „naši“ poslanci a senátoři a krajští zastupitelé.

Nakonec jsem se k položení několika dotazů dostal i já. Nejdříve jsem použil citát od Jana Wericha, protože průběh besedy mně jej navodil: „Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl, a když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ Po krátkém pokusu připomenout dobu, kdy bylo řediteli knihovny bráněno v organizaci podobných besed a prezentací knihovny formou a za pomoci tzv. osobností Mostecka, kdy byl donucen primátorem V. Vozkou tehdejším náměstkem J. Kurcinem, aby prezentace dobrého čtení s fotografií V. Balína byla sejmuta jako nepatřičná, politická prezentace, jsem to vzdal a položil tři dotazy. Zajímalo mě, zda a kolik postavilo SBD Krušnohor domů či bytů? Proč, když plédují za nová pracovní místa, zrušili své opravářské a údržbářské čety? A zda nevnímají svou volební kampaň s auty a tombolami, nebo vytvoření uvolněného placeného místa pro opozičního politika na městě za korupční jednání? Odpovědí jsem se mohl nadát, že? F. Ryba bez studu, a tedy mrknutí oka, zdůvodnil, že výstavba zde není nutná, protože je zde nadbytek bytů, což zdůraznil i O. Kolejlatovi při výstavbě Centrálu (že by zafungovalo podvědomí s ohledem na prodej KD Repre, když já o Kolejlatovi či Crestylu vůbec v dotazu nemluvil?). Četu, v níž byli údajně jen 3 lidé, zrušili, protože stejně je nestačili nahánět po hospodách (od jednoho z nich - J. Š. - lze však získat jiné informace, jak o počtu, tak jejich práci), a navíc jim ekonomicky vyšlo výhodnější nasmlouvávat si na tyto činnosti firmy. Na třetí dotaz odpověděl Ryba, pochopitelně posílen souhlasnými pohledy fan-klubu dost arogantně, že někdo má jen na letáčky a někdo má na auta, tak proč by to neučinil. O nějaké korupci, dokonce veřejně prováděné samozřejmě ani slovo, natož, aby se vyjádřil k místu pro pana zastupitele za KSČM J. Kurcina.

Další zvědaví účastníci pořadu Zná-Most zde již nebyli, a proto se končilo. Bylo na čase, neb jsem měl krk, od za mnou neustále pobíhající, do besedy občas zasahující smíchem či povzbuzujícími poznámkami na „svého“ ředitele a výkonného tajemníka SMM, celý poprskaný a dodnes léčím virozu…Tu zdravotní určitě vyléčím, ale s tou svazácko- družstevní si budeme muset pomoci ve větším počtu jako občané Mostu.

Beseda byla z tohoto pohledu velice poučná, a pan Werich byl opravdu velice chytrý člověk.