Jarní veselí…

30.03.2012 17:09

Rok má „třistapětašedesát“ dnů, není-li zrovna jako ten letošní, 2012, rokem přestupným. To je pak o den delší a má 366 dnů. Rok se může dále dělit na menší časové jednotky, jejich počet je větší. Bereme-li k této prezentaci rok „normální“, tedy nepřestupný, má tento 8 760 hodin, nebo 525 600 minut anebo 31 536 000 vteřin, resp. sekund. Domnívám se však, že nejčastěji se člověk zajímá o dělení „hrubší“, na tzv. roční období, protože, i když práci a volný čas měříme z pohledu finančního ohodnocení právě např. zaplacenými hodinami (to ti šťastnější, kterým firma či pan podnikatel řádně a včas platí za jejich dobře odvedenou práci), přeci jen se zejména z pohledu dovolené, orientujeme, zda je jaro, léto, podzim či zima. A to dokonce i my důchodci. A naše jakési biologické hodiny tikají dle těchto období, a to již nemluvím o náladách a celkovému hnutí našich myslí.

Ne náhodou se doporučuje, aby se pokud možno odcházelo na zasloužený odpočinek zjara nebo v létě, kdy je nálada člověka optimističtější a nekalí ji sychravé podzimní počasí nebo zimní, rozbředlý sníh a prosolené, neuklizené chodníky. A takovýto jarní čas nás, jak asi všichni věříme, čeká. Meteorologické jaro dokonce již začalo jarní rovnodenností v úterý 20. března 2012 v 06:14 hod.

Prostě, jaro je jaro. Jsou s ním spojeny i jediné pohyblivé církevní „svátky jara“ Velikonoce, které letos připadají na druhý, „celý“ dubnový víkend (ten první neděle 1. 4. 2012 je jen „poloviční“, protože sobota je ještě březnová). O tradici velikonočních svátků však na jiném místě INFO OMMO č. 23.

Jaro je všeobecně vnímáno jako počátek něčeho nového. Nejen dalšího roku, ale je spojováno s radostí, čímsi nově pučícím, deroucím se na světlo boží a hlásícím se ke svému životu. Jaro by mělo být, i více spojováno s veselím, humorem, kterého se nám zejména především díky řešení každodenních problémům, nedostává.

V redakci INFO OMMO proto přicházíme s „troškou do mlýna“ humoru, a nejen jarního veselí:

Zahajujeme anketu vtipů a anekdot pod názvem – „A tuhle znáte?

 

Do rozjezdu třeba něco „poněkud se vážící“ k velikonočním zvykům:

Lord: „Jeane, prosím vejce“

„Natvrdo, naměkko, usmažit?“

„Ale kdeže, podrbat….“

 

Starší je následující vtip z tematického okruhu „rodičů“ velikonočních svátků, církve svaté:

 

Zastaví policista faráře jedoucího na kole, ruce místo na řídítkách sepjaté jakoby k modlitbě a vesele si pohvizdujícího.

„Stop, otče. Vy nevíte, že světské zákony a dopravní předpisy musí respektovat i církev svatá? Bez řízení se na kole jezdit nesmí. Dostanu 100 korun.“

„Ale synu, se mnou přeci jede anděl strážný, mně se nemůže nic stát.“

„Tak to mi dáte 1 000 korun, protože dva na kole taky jezdit nesmí.“