Co bychom si počali, nebýt „pracovitých“ zákonodárců

10.07.2016 14:11

Jak jinak, než v tzv. okurkové sezóně a navíc ještě v neděli, kdy není velice často, krom nějakých dopravních nehod, opileckých šarvátek či v redakcích upečených novinářských "kachen", přijít s vděčným tématem tvrdé práce ve Sněmovně PČR. Tedy, když je náhodou možnost o tom, co se ve sněmovně odehrálo, PT čtenáře informovat. A tentokráte bylo! Nejde prý o žádnou "kachnu", dokonce ani sněmovní. Je to čirá pravda pravdoucí. Vždyť informaci potvrdil i místopředseda sněmovny a předseda podvýboru pro udělování státních vyznamenání pan Jan Bartošek (KDU-ČSL).

O co jde? Pánům poslancům se zachtělo zvýšit své ambice a tak nějak nastavit další je nic nestojící aktivitu, která nebude moc pracná, nikdo se u ní určitě nepřetrhne, natož aby se tzv. předřel. Nechtějí jen navrhovat nějaké osoby k možnému udělení příslušného stupně státního vyznamenání či ocenění, a pak čekat zda prezident vyslyší jejich návrhy či ne. Sami chtějí mít svůj stupeň pro ocenění přímo sněmovnou. Tak se v podvýboru pro udělování státních vyznamenání zrodil nápad udělovat vlastní sněmovní pamětní medaili Za zásluhy o parlamentní demokracii. Dopředu se trochu omluvili, že jde jen o "oprášení" letitých záměrů, aby i sněmovna mohla udělovat vlastní morální ocenění. Vždyť i senát uděluje svou stříbrnou medaili! Aktivity premiérů v tomto směru přeci odstartoval i bývalý předseda vlády M. Topolánek, když ji udělil vrahům bratrům Mašínům. Páni poslanci se nechtějí ani tzv. "vlámávat" do standardních termínů pro udělování takových ocenění. Ale na druhou stranu jde asi spíše o to, aby, bude-li samozřejmě tento záměr a návrh akceptován celou sněmovnou a ta o tom rozhodne svým hlasováním, se předávání odehrávalo v samostatném formátu v den, kdy nic jiného nebude věčnou slávu poslanců narušovat, protože jistě si na tom pak dokáží přihřívat svou polívčičku všichni napříč politickým spektrem. A tak se navrhuje, údajně symbolicky udělovat medaili sněmovny dne 14. 11., kdy sice není žádný státní svátek, ani tedy den volna, ale v tento den v roce 1918 poprvé zasedlo v Československu tehdejší Národní shromáždění. Ano, jistě bohulibý záměr a spojení "sněmovního medailového dne". Ovšem, kdyby nebylo ono „jenže“ a neznali jsme své "kocourkovské zákonodárce", že? 

Takže, když vše půjde dobře a počáteční hádání se ve sněmovně nad předlohou medailového návrhu, což je rovněž velice obvyklý kolorit našich zákonodárců, aby nakonec svorně zjistili, že to je vlastně pro zvýšení prestiže jejich každého jednoho a jedné z nich, můžeme se třeba těšit na to, aby došlo spravedlivě na všechny napříč politickým spektrem, že se ve třech návrzích pro udělení (budou se každý rok totiž udělovat jen tři návrhy na ocenění, aby asi nedošlo k devalvaci nebo spíše pro to, že hodných ocenění nebude tolik, to jsem vám ještě neřekl?). A že hruď pro připnutí medaile Za zásluhy o parlamentní demokracii prý budou vypínat letití poslanci V. Filip z KSČM, M. Benda z ODS, anebo některý z nováčků z řad ANO, "Severočech" B. Schwarz, a ten by si to fakt zasloužil. Vždyť zejména milí Lomáci, kteří jej znají tzv. "z přímého přenosu" tvrdí, že by opravdu „zasloužil“.

Hezkou „okurkovou sezonu“ a dovolenou, vážení přátelé

P. S.: kdyby byla medaile náhodou schválena, dopředu se jí v případném udělení zříkám, ono totiž záleží na tom, kdo Vás oceňuje a medaili připíná. Mně alespoň ano…

podrobnosti: www.novinky.cz/domaci/408633-medaile-chteji-udelovat-i-poslanci.html